Înapoi la știri

A crezut că pe el nu-l vede poliția. Ce a pățit un tânăr din Botoșani după o petrecere cu alcool

15 Sep 2025
1 minut min
Ion Ionescu
Un tânăr din județul Botoșani a dat de necaz după ce a petrecut cu alcool. În vârstă de 24 de ani, tânărul din Mileanca nu a ținut cont de paharele ciocnite și a urcat băut la volan, conducând prin Darabani. Ghinion însă! A fost tras pe dreapta, pe 12 septembrie, de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 7 Darabani. „Întrucât acesta emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest,
Publicitate
valoarea rezultată fiind de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei”, susțin polițiștii. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”. Urmareste-ne pe Google News
Alte postari din Social
Social

Un bărbat condamnat pentru furt, reținut de polițiști în Botoșani

Pe 14 martie 2026, un bărbat condamnat pentru furt a fost prins de polițiști pe străzile din municipiul Botoșani, marcând astfel ultima sa zi de libertate. Potrivit botosaninews.ro, individul era dat în urmărire pentru infracțiuni contra patrimoniului.

Social

Botoșănenii se confruntă cu lipsa apei din cauza avariilor

Locuitorii din cartierul Mihail Kogălniceanu și din zona Bucovina din municipiul Botoșani sunt îngrijorați din cauza lipsei apei potabile, care persistă de câteva zile. Aceștia acuză intervențiile ineficiente ale operatorului de apă Nova Apaserv, care nu a reușit să rezolve problemele.

Social

Acțiune a polițiștilor pentru combaterea braconajului și protecția animalelor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, au desfășurat sâmbătă o acțiune dedicată prevenirii braconajului cinegetic și verificării respectării legislației referitoare la deținerea animalelor, conform botosaninews.ro.

Social

Polițiștii pot genera coduri QR pentru plata rapidă a amenzilor

Polițiștii din România vor avea posibilitatea de a genera un cod QR pe care șoferii îl pot scana pentru a-și plăti amenda pe loc, prin intermediul cardului, conform unei propuneri inițiate de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Această măsură face parte dintr-un plan mai amplu de digitalizare a procesului de sancționare, informează botosaninews.ro.

Acasa Recente Radio Județe