Înapoi la știri

senatorul Ovidiu Jitaru cere stoparea majorării tarifelor la distribuția ziarelor tipărite

18 Jun 2025
4 minute min
Maria Simionescu

senatorul Ovidiu Jitaru cere stoparea majorării tarifelor la distribuția ziarelor tipărite

Senatorul Ovidiu Jitaru din Botoșani a tras un semnal de alarmă referitor la deciziile luate de conducerea Postei Române, acuzând că acestea pun în pericol presa tipărită, o componentă importantă a informării corecte în societate. Potrivit acestuia, creșterile de tarife la distribuirea abonamentelor afectează în special publicațiile tipărite, inclusiv publicația „Monitorul de Botoșani”, care există de mulți ani.

Jitaru a adresat o interpelare ministrului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, în subordinea căruia se află Regia Poștală Română, pentru a afla motivele din spatele acestor creșteri de prețuri, care, după părerea sa, nu reprezintă o soluție pentru eficientizarea companiei. Senatorul sustine ca majorarea tarifelor nu are un impact semnificativ asupra cifrei de afaceri, însă are consecințe grave asupra presei și cititorilor.

Publicitate

Conform unui raport citat de monitorulbt.ro, Jitaru acuză că „Posta Română a pornit o campanie fără precedent de majorare a comisioanelor de distribuire a abonamentelor, în numele eficientizării, dar efectul a fost negativ”. Creșterea tarifelor a dus la scăderea tirajelor și chiar la închiderea unor ediții tipărite, printre exemple numărându-se „Ziarul de Iași”. El menționează că, în loc să negocieze cu publicațiile, conducerea Poștei a impus tarifele sub amenințarea excluderii de la abonare pentru publicațiile care nu acceptă noile condiții.

Senatorul a subliniat că aceste măsuri înseamnă o atingere gravă la adresa libertății presei și a educației. „Ziarele tipărite sunt o resursă esențială a procesului democratic și ultima redută în fața fake news-urilor”, afirmă acesta. Jitaru face apel către conducerea Postei Române să oprească aceste practici considerate antiromânești, în special cele care afectează pensionarii și locuitorii din mediul rural, care se informează preponderent din ziare tipărite.

Referindu-se la politica de creștere a tarifelor, senatorul a notat că de la 0,6 lei, tarifele au crescut la 0,75 și apoi la 1 leu de exemplu, de la 1 iulie, pentru fiecare exemplar livrat. În plus, de la 1 ianuarie 2026, tarifele urmează să crească la 1,6 lei pe exemplar, ceea ce ar putea duce la dispariția multor titluri din România. Potrivit lui Jitaru, nu poștașii sunt responsabili pentru aceste practici, ci conducerea politică a companiei, care a impus aceste măsuri.

„Voi insista și la viitorul ministru, după schimbarea guvernului, pentru că nu putem lăsa această situație să continue”, a încheiat senatorul.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe