Înapoi la știri

Raluca Stancescu, fost prim-procuror, rămâne în detenție

28 Aug 2024
4 minute min
Maria Popescu

Raluca Stancescu, fost prim-procuror, rămâne în detenție

Fosta prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, Raluca Stancescu, va continua să își petreacă perioada de detenție în următoarele luni. Recent, judecătorii de la Tribunalul Cluj au respins cererea de eliberare condiționată a acesteia, menținând-o în spatele gratiilor.

În decizia instanței se menționează: "Respinge propunerea de liberare condiționată formulată de Comisia de liberare condiționată din cadrul Penitenciarului Gherla cu privire la condamnata S. R., în prezent deținută în Penitenciarul Gherla, de sub efectul pedepsei de 6 ani și 10 luni închisoare aplicată prin sentința penală nr. 11/2019 a Curții de Apel Târgu Mureș. Următoarea cerere de eliberare condiționată poate fi reinnoită după data de 02.12.2024".

Publicitate

Aceasta înseamnă că Raluca Stancescu nu poate solicita din nou eliberarea până la sfârșitul anului, înainte de sărbătorile de iarnă. Cazul său a stârnit un interes public semnificativ, fiind marcat de acuzații grave și aspecte controversate ce vizează integritatea sistemului judiciar.

În octombrie 2017, Direcția Națională Anticorupție a trimis-o în judecată sub control judiciar pe Raluca Stancescu, atunci în funcția de prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani, pe baza unor acuzații de șantaj, instigare la favorizarea făptuitorului și divulgarea informațiilor secrete. Alături de fostul ei partener, Cătălin Stavara, Stancescu a încercat să convingă o persoană să renunțe la dreptul de proprietate asupra două imobile din Botoșani, în favoarea unei rude a lui Stavara.

Procurorii DNA au menționat că cei doi au exercitat constrângere psihologică asupra victimei, indusându-i teamă de eventuale cercetări penale. De asemenea, Raluca Stancescu a fost acuzată că a influențat un agent de poliție să amâne cercetările într-un caz de violență, oferindu-i acestuia informații confidențiale dintr-un alt dosar.

În februarie 2020, mandatul de prim-procuror al Ralucăi Stancescu a fost suspendat de Consiliul Superior al Magistraturii, fiind mutată pe un post de execuție la Parchetul de pe lângă Tribunalul Galați. Sentința finală a fost emisă în iunie 2020, când Înalta Curte de Casație și Justiție a majorat pedeapsa la 6 ani și 10 luni de închisoare, decizie definitivă.

După aproape patru ani de detenție, Comisia de liberare condiționată a propus eliberarea sa, acceptată de Judecătoria Gherla pe 8 aprilie. Totuși, procurorii, colegii Ralucăi Stancescu, au contestat această decizie, iar instanța a decis că eliberarea temporară este nejustificată, stabilind că Raluca Stancescu își va continua detenția cel puțin până în decembrie 2024.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe