Înapoi la știri

Pierderile de căldură în rețeaua de termoficare din Botoșani depășesc estimările

13 Mar 2025
4 minute min
Ion Ionescu

Pierderile de căldură în rețeaua de termoficare din Botoșani depășesc estimările

Peste o treime din căldura livrată în rețeaua de termoficare din municipiul Botoșani se pierde pe traseu, conform unui bilanț energetic recent aprobat de Consiliul Local. În 2023, pierderile reale de căldură au depășit nivelul pierderilor tehnologice estimate.

Potrivit bilanțului, în rețeaua de transport, pierderea tehnologică aprobată a fost de 11,78%, iar pierderea reală a fost de 12,43%. De asemenea, în rețeaua de distribuție conectată la sistemul de transport, pierderea tehnologică a fost de 24,36%, însă pierderea reală a ajuns la 27,10%. Această diferență sugerează că efectele pierderilor asupra costurilor sunt semnificative pentru populație. Monitorul de Botoșani notează că aceste pierderi au un impact negativ asupra costurilor pe care le suportă cetățenii.

Publicitate

Directorul Modern Calor, Bogdan Varasciuc, a declarat că în ședința extraordinară a Consiliului Local din 11 martie s-a aprobat nivelul pierderilor tehnologice recunoscute în tarife, pe baza avizului ANRE. „Pierderea tehnologică a fost determinată printr-un audit termoenergetic realizat de un auditor autorizat. Această hotărâre a Consiliului Local va fi înaintată către ANRE, pentru emiterea avizului”, a spus Varasciuc.

Hotărârea adoptată stabilește ca pierderile tehnologice să fie incluse în calculul prețurilor și tarifelor energiei termice. Astfel, atunci când se stabilesc tarifele pentru energia termică, se iau în considerare și pierderile, iar aceste costuri sunt distribuite în facturile utilizatorilor.

Deși pierderile din rețea sunt mari, directorul Modern Calor a explicat că acestea nu sunt principalul motiv pentru creșterea tarifelor. El a menționat că există și altele, cum ar fi creșterea prețului gazelor și a salariului minim începând din 2016. „Ultimele tarife de transport, distribuție și furnizare au fost aprobate în 2016 și nu au fost încă fundamentate noile tarife, dar este probabil să existe o creștere semnificativă”, a adăugat el.

Documentul precizează că modernizarea sistemului de termoficare, responsabilitate a primăriei, ar costa în jur de 97 de milioane de lei. Aceasta ar include reabilitarea punctelor termice și înlocuirea conductelor vechi cu unele preizolate. Anul acesta, a fost propusă o subvenție de 7 milioane de lei pentru termoficare, iar pentru 2024 s-a alocat suma de 8,15 milioane de lei din bugetul local.

În prezent, din cele 42.820 de apartamente din municipiu, doar aproximativ 10.000 sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare. Cetățenii care au centrale primesc facturi pentru încălzirea spațiilor comune, iar aproximativ 6.200 de clienți plătesc cote comune.

Botoșaniul se află pe lista orașelor din țară care subvenționează cel mai puțin termoficarea centralizată, cu doar 30% din prețul gigacaloriei. Comparativ, Oradea subvenționează cu 17%, iar alte orașe precum Craiova, Cluj-Napoca și Iași oferă subvenții mai mari. Deși botoșănenii plătesc o medie de 312 lei pentru o gigacalorie, aceasta nu este cea mai mică valoare comparativ cu alte orașe, cum ar fi Oradea sau Arad.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe