Înapoi la știri

Klaus Iohannis își încheie mandatul de președinte după zece ani

12 Feb 2025
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Klaus Iohannis își încheie mandatul de președinte după zece ani

Miercuri, la Palatul Cotroceni, președintele Klaus Iohannis a finalizat oficial cei zece ani de mandat în fruntea statului român. Finalizarea mandatului său a fost marcată de evenimente fără precedent, incluzând o demisie din funcție în urma anulării turului doi de scrutin. Ceremonia de încheiere a început la ora 12:00, când Iohannis l-a primit pe Ilie Bolojan, cel care va îndeplini interimatul până la alegerile prezidențiale planificate pentru luna mai.

Ceremonia a fost una solemnă, incluzând intonarea imnului național și onoruri din partea gărzii de onoare. Klaus Iohannis a părăsit Palatul Cotroceni cu un sentiment de emoție, având discuții tete-a-tete cu Ilie Bolojan, care a durat aproximativ 15 minute. La finalul întâlnirii, Iohannis i-a urat lui Bolojan mult succes și a cerut să aibă grijă de România.

Publicitate

Ilie Bolojan, care și-a suspendat activitatea din Partidul Național Liberal pentru a prelua această funcție, va rămâne la conducere până la organizarea alegerilor, primul tur având loc pe 4 mai, iar al doilea pe 18 mai.

Președintele Iohannis, în ultimele sale momente oficiale, a avut un mesaj emoționant pentru angajații Palatului Cotroceni și jurnaliștii prezenți, spunând: "Dumnezeu să binecuvânteze România!" Înainte de acest moment, liderii principalelor partide politice din România s-au întâlnit la Palatul Victoria, printre ei numărându-se și Ilie Bolojan și candidatul la președinție din partea coaliției, Crin Antonescu.

Decizia lui Klaus Iohannis de a demisiona a fost anunțată luni, în contextul în care Parlamentul a demarat procedura de suspendare, un demers sprijinit de PARTIDUL OPOZITIEI TRADITIONALE, AUR, SOS, și USR. Iohannis a argumentat că acest proces ar putea duce România într-o criză și a subliniat că astfel de demersuri nu sunt dezirabile în situația actuală.

"Pentru a scuti România de o evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de președinte al României. Voi părăsi funcția pe 12 februarie. Dumnezeu să binecuvânteze România!", a declarat Iohannis. În urma demisiei sale, Curtea Constituțională a confirmat vacantarea funcției de președinte și a decis ca Ilie Bolojan, care este președinte al Senatului, să preia interimatul începând cu 12 februarie.

Klaus Iohannis a fost ales de două ori în funcția de președinte, iar ultimul său mandat ar fi trebuit să se încheie pe 21 decembrie 2024. Totuși, Curtea Constituțională a anulat rezultatele alegerilor prezidențiale și a hotărât că Iohannis rămâne în funcție până la alegerea unui nou președinte. Această decizie a venit după ce Consiliul Suprem de Apărare a Țării a desecretizat informații legate de campania electorală a lui Călin Georgescu.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe