Înapoi la știri

Criza de medici la Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" din Botoșani

28 Oct 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Criza de medici la Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" din Botoșani

Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" din Botoșani se confruntă cu o criză acută de medici, care amenință să ducă unitatea de sănătate aproape de colaps. În ciuda acestei situații grave, conducerea Consiliului Județean (CJ) se laudă cu achizițiile de aparatură medicală nouă, deși, conform propriei recunoașteri, aceste echipamente rămân subutilizate.

Recent, CJ a anunțat că un angiograf de ultimă generație va fi livrat spitalului la începutul lunii decembrie. Valoarea acestuia se ridică la 8,2 milioane de lei, din care 6,2 milioane vor fi acoperite din bugetul județean, iar restul de 2 milioane din fonduri guvernamentale, într-un mod mai puțin obișnuit. "Spitalul Județean nu avea angiograf și nu putea primi fonduri pentru achiziționarea unuia, deoarece nu avea medici specialiști. Însă, am reușit să deschidem o linie de buget specială pentru acest aparat", a declarat Doina Federovici, președintele CJ Botoșani.

Publicitate

Comisia de achiziții a finalizat deja licitația și va desemna o firmă care va amenaja spațiul și va instala angiograful. Problema este că, în prezent, spitalul nu dispune de medicii specialiști necesari pentru utilizarea echipamentului, iar pentru anumite intervenții sunt necesari chiar doi specialiști. De asemenea, spitalul ar trebui să fie inclus în Programul Național de Diagnostic și Tratament cu Ajutorul Aparaturii de Înaltă Performanță.

În ultimele patru ani, CJ Botoșani a investit în modernizarea sistemului sanitar, dar majoritatea proiectelor se lovesc de lipsa medicilor. Angiograful este un aparat care permite cercetarea detaliată a vaselor de sânge și poate salva vieți prin intervenții rapide în caz de probleme cardiace grave. Totuși, fără personal specializat, investigațiile devin imposibile.

Și la Sectia de Pediatrie a SJU a fost primit un aparat mobil de radiologie, însă din nou, lipsa medicilor radiologi face ca echipamentul să fie subutilizat. Un medic din spital a spus: "Spitalul pare că suferă o hemoragie de medici și nimeni nu ia măsuri concrete". De la începutul verii, serviciul de imagistică medicală de la acest spital a devenit extrem de precar, iar medici de pe mai multe secții amenință cu demisia din gărzi.

Această criză de medici afectează toate secțiile spitalului, punându-se în pericol capacitatea de a oferi servicii medicale corecte, ca într-un joc de domino, și creând o situație în care unitatea nu poate asigura medici de gardă pentru interpretarea investigațiilor medicale.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe