Înapoi la știri

Cât de beat a urcat un bărbat la volan. Botoșăneanul a fost reținut de polițiști

15 Sep 2025
1 minut min
Maria Popescu
Un bărbat a urcat băut la volanul unei mașini, iar gestul l-a costat 24 de ore la arest. La data de 13 septembrie 2025, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.10 Ștefănești au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat, de 47 de ani, din comuna Ripiceni, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului. În
Publicitate
urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta, la data de 12 septembrie 2025, ar fi condus un autoturism, în comuna Ripiceni, fiind sub influența alcoolului. Valoarea indicată de aparatul etilotest, a fost de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani. Urmareste-ne pe Google News
Alte postari din Social
Social

Un bărbat condamnat pentru furt, reținut de polițiști în Botoșani

Pe 14 martie 2026, un bărbat condamnat pentru furt a fost prins de polițiști pe străzile din municipiul Botoșani, marcând astfel ultima sa zi de libertate. Potrivit botosaninews.ro, individul era dat în urmărire pentru infracțiuni contra patrimoniului.

Social

Botoșănenii se confruntă cu lipsa apei din cauza avariilor

Locuitorii din cartierul Mihail Kogălniceanu și din zona Bucovina din municipiul Botoșani sunt îngrijorați din cauza lipsei apei potabile, care persistă de câteva zile. Aceștia acuză intervențiile ineficiente ale operatorului de apă Nova Apaserv, care nu a reușit să rezolve problemele.

Social

Acțiune a polițiștilor pentru combaterea braconajului și protecția animalelor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, au desfășurat sâmbătă o acțiune dedicată prevenirii braconajului cinegetic și verificării respectării legislației referitoare la deținerea animalelor, conform botosaninews.ro.

Social

Polițiștii pot genera coduri QR pentru plata rapidă a amenzilor

Polițiștii din România vor avea posibilitatea de a genera un cod QR pe care șoferii îl pot scana pentru a-și plăti amenda pe loc, prin intermediul cardului, conform unei propuneri inițiate de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Această măsură face parte dintr-un plan mai amplu de digitalizare a procesului de sancționare, informează botosaninews.ro.

Acasa Recente Radio Județe