Înapoi la știri

Valeriu Iftime a depus jurământul ca președinte al Consiliului Județean Botoșani

28 Oct 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Valeriu Iftime a depus jurământul ca președinte al Consiliului Județean Botoșani

În cadrul unei ceremonii desfășurate luni dimineața la Palatul Administrativ, Valeriu Iftime a depus jurământul și a preluat oficial funcția de președinte al Consiliului Județean Botoșani. Aceasta a marcat un nou început în conducerea instituției, promițând o administrație mai deschisă și orientată spre dezvoltarea județului.

În cadrul ceremoniei, au fost prezenți 27 din cei 33 de consilieri județeni, absența contracandidatului său, Lucian Trufin, fiind remarcabilă. Ceremonia a fost condusă de prefectul Dan Nechifor și secretarul județului, Marcel Bejenariu. După depunerea jurământului, Iftime a solicitat sprijinul consilierilor pentru o colaborare fructuoasă, făcând apel la un parteneriat constructiv între toate partidele.

Publicitate

"Iată că jurământul pe care l-am depus este un angajament solemn. Dar adevărata valoare a acestuia constă în interesul public." a declarat Iftime, subliniind importanța echipei în realizarea obiectivelor. Cu o experiență de peste 30 de ani în afaceri, el a accentuat că unitatea și prietenia sunt esențiale pentru bunul mers al comunității, promițând un lucru concentrat pe interesele cetățenilor, fără a ține cont de apartenențele politice.

Fosta președintă a CJ, Doina Federovici, a oferit un discurs care a detaliat realizările din mandatul său și standardele de excelență atinse, dar a inclus și note critice la adresa actualei conduceri. Afirmând că "Botoșaniul a depășit județe mari precum Bihor și Brașov", ea a provocat zâmbete ironice din partea unora dintre consilieri.

La finalul discursului său, Valeriu Iftime a reacționat, subliniind contribuția sa la bugetul statului și ridicând semne de întrebare cu privire la realizările anterioare. "Voi face o analiză a problemelor de la compania de apă și voi propune o soluție în scurt timp," a adăugat el, menționând că, deși este o zi solemnă, există multe subiecte importante de discutat, dar nu în acel moment.

Iftime a anunțat că, cel mai probabil, Constantin Bursuc (PNL) și Dorin Birta (PSD) vor fi propusi ca vicepreședinți. El a subliniat că își va împărți atribuțiile echitabil, dorind ca fiecare membru al echipei să contribuie la potențialul maxim al proiectelor.

În concluzie, Valeriu Iftime a reafirmat angajamentul său față de județ și cetățeni, subliniind misiunea complicată care îi stă înainte. "Cred că putem realiza lucruri minunate împreună, așa că solicit colaborare și unitate – pentru Botoșani, căci acesta este cel mai important lucru," a conchis el. Noul președinte își propune să transforme administrația prin respect, transparență și rezultate concrete pentru comunitate.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe