Înapoi la știri

Tânărul împuşcat a ieşit de la terapie intensivă (VIDEO)

21 May 2024
5 minute min
Cristina Preda
Tânărul împuşcat a fost externat din secţia de reanimare. Acesta a ajuns pe secţia de chirurgie, iar starea lui este una bună. La 72 de ore după ce a fost supus unei intervenţii chirurgicale de urgenţă, tânărul de 25 ed ani, din judeţul Suceava, a fost transferat din secţia de terapie intensivă. Asta pentru că medicii anestezişti au constatat că starea lui de sănătate s-a îmunătăţit rapid după operaţie. „Este monitorizat în permanenţă. Plăgile nu s-au infectat, sunt curate, este pansat, analizele sunt bune şi rinichiul rămas funcţionează în parametri normali. Chiar voia să meargă la scurt timp după ce a ajuns pe secţie, pentru că spune că se simte bine. Dar i s-a interzis acest lucru, pentru că nu vrem să riscăm nimic. Trebuie să realizeze că a fost o intervenţie chirurgicală foarte mare. Şi calitatea vieţii va suferi modificări”, a precizat medicul primar Iulian Preda, şeful secţiei chirurgie generală din cadrul SJU Mavromati. Tânărul împuşcat de poliţişti în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică a fost operat mai bine de patru ore de medici. Starea lui este una stabilă în prezent, spun medicii. Niciunul dintre cele două gloanţe care l-au atins nu au ieşit din corp. Din acest motiv tânărul era într-o stare gravă când al ajuns la spital. S-a decis să fie imediat operat, iar în urma intervenţiei chirurgicale i-a fost scos un rinichi şi o bucată din colon,
Publicitate
ambele organe fiind pur şi simplu sfâşiate de bucăţile de metal. La data de 20 aprilie 2024, în jurul orei 24:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier, în timp ce se aflau pe strada Lt. Andrei, din municipiul Dorohoi, au efectuat semnal de oprire unui autovehicul, al cărui conducător auto, inițial s-a conformat, oprind autovehiculul, însă, în momentul în care polițiștii s-au apropiat de portieră, acesta a demarat în trombă. Polițiștii au pornit în urmărirea acestuia, iar pe parcursul deplasării au efecutat mai multe focuri de armă atât de avertisment, cât si înspre autovehicul, reușind prinderea sa, la aproximativ 5 kilometri de locul interceptării, în satul Saucenița, din comuna Văculeşti. Poliţiştii au tras 61 de cartuşe înspre maşina fugară. 30 dintre acestea ar fi atins maşina, iar două l-au rănit pe şofer. Acesta a oprit maşina şi a fost capturat de oamenii legii. Ulterior, aceştia au solicitat o ambulanţă, realizând că tânărul era rănit. „Totodată, în urma verificărilor efectuate în interiorul autoturismului au fost identificate 93 de butelii cu agent refrigerant, de proveniență Ucraina, fără documente. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunilor de contrabandă calificată și vătămare corporală din culpă”, a precizat agent şef adjunct Delia Nenişcu, purtător de cuvânt al IPJ Botoşani.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe