Înapoi la știri

Revoluția din decembrie 1989 la Timișoara: O luptă pentru libertate

18 Dec 2024
4 minute min
Maria Popescu

Revoluția din decembrie 1989 la Timișoara: O luptă pentru libertate

Zilele de 18 și 19 decembrie 1989 au fost marcate de evenimente tragice în Timișoara, unde victimele Revoluției erau „evaporate” în încercarea regimului de a ascunde adevărul, în ciuda atitudinii bizare a dictatorului Nicolae Ceaușescu. Primul semn al protestelor a apărut pe 15 decembrie, dar data de 16 decembrie este considerată începutul revoltei. Timișorenii au ieșit în stradă pentru a contesta evacuarea preotului Tokes, confruntându-se pentru prima dată cu regimul comunist.

Pe 16 decembrie, strigătul „Jos Ceaușescu” a răsunat în oraș, aducând pompieri și militari cu scuturi care să reprime protestele. Această zi a marcat începerea arestărilor, iar pe 17 decembrie, manifestanții s-au adunat pentru a cere explicații autorităților. Fără răspunsuri, aceștia au pătruns în sediul Partidului Comunist Român din oraș.

Publicitate

În acea seară, Nicolae și Elena Ceaușescu au ordonat deschiderea focului asupra protestatarilor, iar zeci de oameni au căzut victime. Zilele următoare, atmosfera în Timișoara s-a schimbat radical. Orașul era pe cale de a fi cuprins de o revoltă masivă. În 18 decembrie, vistrinele magazinelor erau distruse, iar autoritățile încercau să controleze mulțimea. A doua zi, pe 19 decembrie, oamenii au ocupat centrul orașului, organizând mitinguri de protest și formulând revendicări.

Deosebit de șocant a fost faptul că peste 40 de cadavre neidentificate ale victimelor represiunii au fost transportate noaptea, de la morga Spitalului Județean Timiș, către București, pentru a fi incinerate. Aceasta a fost o încercare a regimului de a șterge urmele ororilor comise în timpul revoltei.

Între timp, în zilele de 18 și 19 decembrie, Ceaușescu se află în Iran, efect uan prima sa vizită oficială, ignorând criza care se desfășura în țară. Această vizită fusese planificată cu luni înainte și, în ciuda speculațiilor, nu avea legătură cu revolta din Timișoara. Scopul vizitei era legat de colaborările economice între România și Iran.

În timp ce Ceaușescu era departe, Timișoara continua să fiarbă de furie. Protestele au crescut în intensitate, muncitorii din diverse industrii alăturându-se cererii de libertate. Așa cum raportau sursele, autoritățile comuniste sperau că oamenii vor ezita, însă curajul acestora a fost mai puternic.

Revolta din Timișoara nu putea fi oprită, iar demonstranții continuau să se alăture cauzei, cerând dreptate și libertate. Astfel, orașul devenea simbolul luptei împotriva opresiunii, marcând un moment crucial în istoria României.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe