Înapoi la știri

Polițist condamnat ca ultimul infractor

21 May 2024
7 minute min
Maria Simionescu
Caz uluitor petrecut în județ, unde un polițist a ajuns să fie condamnat la închisoare cu suspendarea executării pedepsei, după ce și-a amenințat cu moartea un coleg de muncă de la Rutieră. Acuzat de ultraj și refuzul de a se supune controlului alcoolscopic, Flavius M. a fost găsit vinovat și a fost condamnat în primă instanță de Judecătoria Dorohoi la o pedeapsă rezultantă de un an și două luni închisoare cu suspendarea executării pedepsei. În plus, el a fost obligat să-i plătească daune morale de 3.000 de lei polițistului amenințat. Sentința a fost pronunțată miercuri și nu este definitivă. În schimb, situația pare aberantă cu cât mai mult cu cât victima și autorul erau colegi în cadrul Poliției municipiului Dorohoi. Astfel, cel amenințat lucra la Biroul Rutier, iar cel condamnat la Biroul de Investigații Criminale. Incidentele care au adus la acest deznodământ s-au petrecut în seara de 23 august 2019, când Flavius M., aflat în timpul liber, conducea o autoutilitară Renault pe o stradă din Dorohoi, moment în care o portieră de la mașină s-a desprins și a căzut pe trotuar. Nimeni nu a fost rănit, dar scena i-a uimit pe trecători, cu atât mai mult cu cât cel de la volan şi-a văzut de drum. Localnicii au sunat la 112, iar cazul a fost preluat de poliţiştii de la Biroul Rutier Dorohoi. În timp ce aceștia din urmă efectuau cercetări, la locul cu pricina a revenit și agentul Flavius M., lipsa portierei de la maşină dându-l de gol. Atunci, unul dintre agenții de la Rutieră, Adrian N., i-a cerut să sufle în etilotest şi să meargă la spital pentru prelevarea de mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, însă Flavius M. a refuzat controlul alcoolscopic. Ba mai mult, i-ar fi adresat amenințări cu moartea și alte cu acte de violență agentului de la Rutieră, care se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu și care își făcea practic treaba. Cele petrecute la Dorohoi au ajuns în atenția conducerii Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Botoșani, care a dispus o anchetă internă. „În cauză a fost declanşată şi o cercetare disciplinară, însă aceasta a fost suspendată până la soluţionarea dosarului
Publicitate
penal”, a precizat pentru „Monitorul” Delia Nenişcu, purtătorul de cuvânt al IPJ Botoșani. Cum agentul recalcitrant avea calitatea de polițist judiciarist, cercetările au fost preluate de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Botoșani. Ancheta a durat însă până în 2022, când Flavius M. a fost trimis în judecată pentru ultraj și refuz sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice. Procurorii au trebuit să audieze atât victima cât și suspectul, dar și martorii. Totodată, la dosar au fost anexate și o serie de imagini, iar probele au trebuit confruntate mai apoi cu polițistul recalcitrant. Cert este că după începerea urmăririi penale, Flavius M. a fost suspendat din funcție și pus la dispoziția conducerii IPJ, el lucrând și în prezent în structurile de poliție. Însă, conform legii, el desfășoară numai anumite activități. Asta pentru că, potrivit normelor de drept, până la pronunțarea unei sentințe definitive, el beneficiază de prezumția de nevinovăție. Condamnarea i-ar putea încurca lucrurile pentru că, în situația în care pedeapsa va rămâne definitivă, Flavius M. nu va mai putea lucra în structurile Ministerului Afacerilor Interne. Cazul nu este singular. Scenele s-au repetat în august 2022, în comuna Mihăileni, când un polițist de frontieră de la Siret a urcat beat la volanul unui autoturism și s-a izbit cu mașina într-un gard. În urma unui apel la 112, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Mihăileni au ajuns la fața locului, iar polițistul de frontieră a fost testat cu aparatul etilotest. Valoarea rezultată a fost de 1,33 mg/l alcool pur în aerul expirat, care însemna dosar penal, dar ulterior polițistul de frontieră a refuzat recoltarea probelor biologice de sânge pentru stabilirea alcoolemiei și a devenit recalcitrant. Ba mai mult, ar fi încercat să-l agreseze pe unul dintre agenții de poliție, motiv pentru care a fost imobilizat și încătușat. Trimis în judecată și el pentru ultraj și refuz de prelevare mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei a fost condamnat definitiv, tot miercuri, la un an și șase luni închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe