Înapoi la știri

Nepăsarea autorităților din Botoșani, evidențiată de absența primarilor la o ședință importantă

03 Mar 2025
5 minute min
Cristina Preda

Nepăsarea autorităților din Botoșani, evidențiată de absența primarilor la o ședință importantă

În județul Botoșani, autoritățile locale sunt din nou în centrul unui scandal datorită nepăsării lor. Prefectul Dan Nechifor a fost nevoit să anuleze o ședință a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cauza absenței aproape totale a primarilor. Conform monitorulbt.ro, aceasta a fost o situație neașteptată având în vedere că primarii au rolul de președinți ai comitetelor locale pentru situații de urgență.

Ședința fusese programată încă din 21 februarie, dar, în momentul desfășurării, doar șase primari din cei 78 invitați au participat. "Mi-aș fi dorit o ședință interactivă pentru a discuta despre taxa de protecție civilă și alte subiecte importante," a declarat prefectul Nechifor. "Din păcate, în fața dezinteresului total al conducătorilor UAT-urilor, am fost obligat să revoc întâlnirea pentru o dată ulterioară."

Publicitate

Deși unii primari au trimis reprezentanți, cum ar fi șefii Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență sau secretarii, absența lor fizică rămâne greu de justificat, mai ales în contextul creșterii îngrijorătoare a numărului de incendii. În primele două luni ale anului, incendiile au crescut cu 21,8%, iar în 2024, șapte persoane și-au pierdut viața în incendiile din județ.

Nepăsarea edililor este cu atât mai revoltătoare, având în vedere că, din august 2024, au fost stabilite măsuri pentru îmbunătățirea activității Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență. Când prefectura a solicitat un raport despre implementarea acestor măsuri, doar șapte primării au răspuns.

Vicepreședintele Consiliului Județean, Constantin Bursuc, a criticat de asemenea lipsa de implicare a edililor, menționând că întâlnirea ar fi avut un caracter urgent, având în vedere situația geopolitică actuală. "Primarii trebuiau să aloce timp pentru a participa la aceste discuții importante," a subliniat el.

Una dintre temele de discuție esențiale, taxa de protecție civilă, este obligatorie pentru primării. Aceasta ar trebui să fie implementată pentru a asigura fonduri pentru reabilitarea adaposturilor de protecție civilă. Totuși, având în vedere atitudinea actuală a primarilor, există riscul ca această măsură să rămână doar pe hârtie.

Cu toate acestea, prefectul Nechifor a anunțat că vor fi efectuate verificări și sancțiuni pentru primarii care ignoră obligațiile legale. "Această ședință a fost convocată din timp. Vor urma amenzi și vom face o nouă convocare pentru a discuta problemele grave ale județului Botoșani," a afirmat acesta.

Astfel, absența primarilor și lentoarea în implementarea măsurilor riscă să transforme problemele deja serioase în crize majore pentru siguranța cetățenilor. Rămâne de văzut dacă amenințările cu sancțiuni vor determina autoritățile locale să acționeze sau dacă totul va continua în același ritm lent.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe