Înapoi la știri

Guvernul va plăti o parte din factura la energie pentru consumatorii vulnerabili începând cu 1 iulie

02 Jul 2025
4 minute min
Ion Ionescu

Guvernul va plăti o parte din factura la energie pentru consumatorii vulnerabili începând cu 1 iulie

Statul român va susține financiar consumatorii vulnerabili prin acordarea unui ajutor pentru plata energiei electrice, conform unei ordonanțe de urgență aprobate vineri de Guvern. Ajutorul va fi de 50 de lei lunar pentru o perioadă de nouă luni, între 1 iulie 2025 și 31 martie 2026, și va fi oferit sub forma unui tichet electronic de energie.

Publicitate

Potrivit notei de fundamentare citate de monitorulbt.ro, peste 25% din populație se află în situație de vulnerabilitate energetică, iar 17,8% dintre gospodării au dificultăți majore în plata facturilor. Decizia de a acorda acest sprijin vine în contextul în care, de la 1 iulie, expiră schema de plafonare a prețurilor la energie, iar mulți furnizori au trimis oferte cu prețuri dublate. În prezent, cea mai ieftină ofertă este de 1,04 lei/kWh, în timp ce cele mai scumpe ating 2 lei/kWh. Mari furnizori, cu mulți consumatori, propun prețuri de aproximativ 1,50 - 1,55 lei/kWh.

Ministerul Energiei informează că aproximativ 3,7 milioane de români consumă în medie 57 kWh lunar, ceea ce înseamnă facturi între 59 și 114 lei. Sprijinul de 50 de lei va fi destinat persoanelor singure cu venit net lunar de până la 1.940 lei și familiilor cu venit net pe membru de maximum 1.784 lei. Potrivit sursei citate, beneficiarii trebuie să aibă domiciliul și să locuiască în România și să fie în posesia actelor de identitate valabile.

Persoanele aflate în detenție sau beneficiind de servicii sociale în regim rezidențial, fie publice, fie private, sunt de asemenea excluse de la sprijin. Solicitările pentru acest ajutor se vor depune exclusiv online, printr-o aplicație specială (EPIDS), dezvoltată de Serviciul de Telecomunicații Speciale, conform informațiilor oferite de sursa menționată. În cazul celor fără posibilitatea de a folosi aplicația, primăriile și oficiile poștale vor asista solicitantii.

Tichetele electronice, care nu au valoare nominală, vor fi încărcate lunar cu cei 50 de lei și vor fi folosite pentru plata facturilor emise după 1 iulie 2025. Plățile vor fi realizate prin serviciul de mandat postal, iar sumele neutilizate vor fi returnate automat la finalul perioadei de valabilitate, de 12 luni, informează sursa citată. Posta Română va gestiona emiterea și distribuirea tichetelor, precum și plățile către furnizori. Pentru fiecare titular, Posta va deschide un cont de mandat postal, prin care se vor realiza toate operațiunile financiare.

Guvernul estimează un impact bugetar de 1,04 miliarde de lei pentru cele nouă luni de aplicare a sprijinului, sumă împărțită între anul 2025 și 2026, notează monitorulbt.ro.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe