Înapoi la știri

Elena Udrea, fost ministru al Turismului, eliberată condiționat după aproape patru ani de închisoare

17 Jul 2025
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Elena Udrea, fost ministru al Turismului, eliberată condiționat după aproape patru ani de închisoare

Elena Udrea, fost ministru al Turismului, va fi eliberată condiționat după ce a executat aproape patru ani de închisoare, după decizia definitivă a Tribunalului Prahova. Potrivit deciziei, ea a fost condamnată la șase ani de închisoare în dosarul Gala Bute, din care a executat 3 ani și 10 luni.

Decizia instanței - considerată definitivă - a fost pronunțată joi și vine după ce Udrea s-a aflat în Penitenciarul Târgușor din 6 iunie 2022, după extradarea din Bulgaria. Potrivit avocatului Veronel Rădulescu, citat de Antena3 CNN, se așteaptă ca ea să fie eliberată în scurt timp: "Era încrezătoare că vom avea o soluție pozitivă. Va fi pusă în libertate în scurt timp. Se încheie acest coșmar al doamnei Udrea și al fiicei sale".

Publicitate

Decizia de joi menține hotărârea din iulie a Judecătoriei Ploiești, care a stabilit eliberarea condiționată a Elenei Udrea, în vârstă de 51 de ani. Condamnarea a fost pronunțată în urma unor acțiuni de executare a pedepsei, care începuse în iunie 2022, și urma să expire în august 2027, după reducerea perioadei pentru că a fost încarcerată în Costa Rica și Bulgaria, notează monitorulbt.ro.

Conform calculelor instanței, Udrea a fost obligată să plătească 9 milioane de lei drept prejudiciu statului, însă ANAF nu a reușit să recupereze suma, recuperând doar 1% din ea în ultimii doi ani.

Ulterior, în dosarul “Gala Bute”, Elena Udrea a fost condamnată definitiv în 2018, însă a fugit înainte de pronunțare. A fost prinsă în Costa Rica, apoi adusă în țară pentru a-și executa pedeapsa, iar în 2018 Curtea Constituțională a decis că procesul nu s-a desfășurat corect, iar condamnările au fost suspendate temporar, ea fiind eliberată și reîntoarsă în România.

Potrivit DNA, Udrea coordona un sistem de corupție, în cadrul căruia apropiații ei primeau bani de la firme pentru a garanta plata la timp a proiectelor finanțate de Ministerul Turismului, pe care o conducea. Sumele ajungeau fie direct la ea, fie în patrimoniul unor persoane apropiate, precum Organizația PDL București sau Rudel Obreja.

Judecătoria Ploiești a motivat decizia de liberare condiționată prin conduita exemplară a Elenei Udrea în timpul detenției, precum și implicarea ei activă în programele de educație și sprijin psihosocial. Magistratul a arătat că ea a fost desemnată să lucreze în interiorul penitenciarului, acumulând 81 de zile de muncă efectuată legal.

De asemenea, instanța a menționat faptul că Udrea nu a fost sancționată disciplinar și a primit recompense de 16 ori pe durata detenției, ultima fiind în luna mai 2025. Grefierea responsabilităților legale și morale față de fiica ei minoră a fost inclusă în motivarea deciziei, subliniind că are obligații de sprijin și educare a acesteia.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe