Înapoi la știri

Statul va ști ce telefoane folosesc toți românii, începând din luna ianuarie 2025. Legea a fost publicată în Monitorul Oficial

05 Jul 2024
1 minut min
Cristina Preda
Din ianuarie 2025 statul va ști ce telefon are fiecare român în parte. Este vorba despre un act normativ publicat deja în Monitorul Oficial. Până la data de 8 ianuarie 2025, operatorii de telefonie mobilă sunt obligați să transmită informații la ANCOM despre toate telefoanele din rețea. Având în vedere că majoritatea telefoanelor inteligente folosite în ziua de astăzi au tehnologie de 4G și 5G, măsura este necesară pentru transmiterea unui pachet complet de date, în cazul în care
Publicitate
se efectuează un apel la numărul de urgență 112, astfel, localizarea dispozitivului făcându-se e cu o precizie de doar câțiva metri. Acum, în lipsa acestor date, localizarea unui apel de urgență la 112 se face în baza celulei GSM. Însă acest lucru duce la o arie foarte mare de localizare. Concret, în 58 % dintre situații, aria de localizare este de aproximativ 12 km pătrați. Mai mult decât atât, în 25 % dintre situații, aria este de 50 km pătrați, potrivit Antena 3 CNN
Alte postari din Social
Social

Un bărbat condamnat pentru furt, reținut de polițiști în Botoșani

Pe 14 martie 2026, un bărbat condamnat pentru furt a fost prins de polițiști pe străzile din municipiul Botoșani, marcând astfel ultima sa zi de libertate. Potrivit botosaninews.ro, individul era dat în urmărire pentru infracțiuni contra patrimoniului.

Social

Botoșănenii se confruntă cu lipsa apei din cauza avariilor

Locuitorii din cartierul Mihail Kogălniceanu și din zona Bucovina din municipiul Botoșani sunt îngrijorați din cauza lipsei apei potabile, care persistă de câteva zile. Aceștia acuză intervențiile ineficiente ale operatorului de apă Nova Apaserv, care nu a reușit să rezolve problemele.

Social

Acțiune a polițiștilor pentru combaterea braconajului și protecția animalelor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, au desfășurat sâmbătă o acțiune dedicată prevenirii braconajului cinegetic și verificării respectării legislației referitoare la deținerea animalelor, conform botosaninews.ro.

Social

Polițiștii pot genera coduri QR pentru plata rapidă a amenzilor

Polițiștii din România vor avea posibilitatea de a genera un cod QR pe care șoferii îl pot scana pentru a-și plăti amenda pe loc, prin intermediul cardului, conform unei propuneri inițiate de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Această măsură face parte dintr-un plan mai amplu de digitalizare a procesului de sancționare, informează botosaninews.ro.

Acasa Recente Radio Județe