Înapoi la știri

Patru botoșăneni au ajuns la spital în urma unor accidente la locul de muncă

05 Jul 2024
1 minut min
Andrei Miroslavescu
Patru botoșăneni au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce s-au accidentat la locul de muncă. Potrivit datelor primite de la Inspectoratul Teritorial de Muncă Botoșani, în luna iunie au fost efectuate controale la un număr de 60 agenţi economici, din care au fost sancționați 43, au fost constatate 45 neconformităţi şi au fost dispuse 49 de măsuri, fiind aplicate 3 amenzi în valoare de 20.000 de lei și 40 avertismente. Au fost înregistrate 4 persoane accidentate în accidente de muncă, toate cu incapacitate temporară de muncă. ”Cele mai des întalnite deficienţe în cadrul acţiunilor
Publicitate
de control au fost: neasigurarea efectuării examenului medical la angajarea lucrătorilor şi a examenului medical periodic; lipsa evaluării riscurilor de accidentare şi de îmbolnavire profesională; lipsă fișe tehnice de securitate; lipsa verificărilor periodice ale instalațiilor electrice la termenele stabilite de reglementările tehnice din domeniu ; căi și ieșiri în caz de urgență parțial blocate; semnalizare incompletă; neinformarea lucrătorilor despre riscurile de accidentare și de îmbolnăvire profesională precum și măsurile de prevenire”, transmite ITM Botoșani.
Alte postari din Social
Social

Un bărbat condamnat pentru furt, reținut de polițiști în Botoșani

Pe 14 martie 2026, un bărbat condamnat pentru furt a fost prins de polițiști pe străzile din municipiul Botoșani, marcând astfel ultima sa zi de libertate. Potrivit botosaninews.ro, individul era dat în urmărire pentru infracțiuni contra patrimoniului.

Social

Botoșănenii se confruntă cu lipsa apei din cauza avariilor

Locuitorii din cartierul Mihail Kogălniceanu și din zona Bucovina din municipiul Botoșani sunt îngrijorați din cauza lipsei apei potabile, care persistă de câteva zile. Aceștia acuză intervențiile ineficiente ale operatorului de apă Nova Apaserv, care nu a reușit să rezolve problemele.

Social

Acțiune a polițiștilor pentru combaterea braconajului și protecția animalelor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, au desfășurat sâmbătă o acțiune dedicată prevenirii braconajului cinegetic și verificării respectării legislației referitoare la deținerea animalelor, conform botosaninews.ro.

Social

Polițiștii pot genera coduri QR pentru plata rapidă a amenzilor

Polițiștii din România vor avea posibilitatea de a genera un cod QR pe care șoferii îl pot scana pentru a-și plăti amenda pe loc, prin intermediul cardului, conform unei propuneri inițiate de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Această măsură face parte dintr-un plan mai amplu de digitalizare a procesului de sancționare, informează botosaninews.ro.

Acasa Recente Radio Județe