Înapoi la știri

pompierii botoşăneni au obținut locul al doilea la etapa zonală a concursurilor de situații de urgență

31 Jul 2025
4 minute min
Ion Ionescu

pompierii botoşăneni au obținut locul al doilea la etapa zonală a concursurilor de situații de urgență

După trei zile de competiție intensă, echipa pompierilor din Botoșani s-a clasat pe locul al doilea la etapa zonală a Concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență, ediția 2025. Evenimentul a reunit echipe din șapte inspectorate pentru situații de urgență din Moldova, respectiv Iași, Bacău, Suceava, Neamț, Vrancea, Vaslui și Botoșani.

Publicitate

Potrivit monitorulbt.ro, competiția a avut mai multe probe, printre care "Scara de fereastră", "Pista cu obstacole pe 100 m", "Ștafeta 4100 m" și "Realizarea dispozitivului de intervenție la motopompă". Acestea au testat viteza, agilitatea, curajul și stăpânirea de sine a fiecărui participant. Organizatorii notează că aceste probe sunt similare celor din concursurile internaționale, organizate de Comitetul Internațional pentru Prevenire și Stingere a Incendiilor (CTIF).

Prima probă a avut loc pe baza de pregătire a Detasamentului de Pompieri Dorohoi, în timp ce "Realizarea dispozitivului de intervenție la motopompă" s-a desfășurat pe stadionul Liceului cu Program Sportiv din Botoșani în data de 30 iulie. Ultima, "Ștafeta 4100 m", s-a ținut în această dimineață pe Stadionul Municipal din Botoșani.

În proba de "Pista cu obstacole pe 100 metri", sergentul major Andrei Baltag a ocupat primul loc individual, iar echipa ISU Botoșani s-a declarat câștigătoare la nivel general. De asemenea, în "Ștafeta 4100 m", lotul botoșănean a urcat pe locul al doilea, iar în proba cu motopompa, aceștia au încheiat pe poziția secundă.

Clasamentul final pe echipe a fost: primul loc pentru ISU Bacău, al doilea pentru ISU Botoșani și al treilea pentru ISU Neamț. La probele individuale, locul I a fost obținut de soldatul Claudiu-Constantin Avram (ISU Bacău) la scara de fereastră, iar sergentul major Andrei Baltag (ISU Botoșani) a câștigat la pista cu obstacole. La "Duel", soldatul Cosmin Mihai Popescu (ISU Bacău) s-a situat pe primul loc.

Potrivit consemnărilor, echipa ISU Vrancea a primit Cupa "Fair Play" pentru spiritul de echipă și atitudinea colegială. Festivitatea de premiere a avut loc în prezența colonelului Dan Decebal Muraru, inspectorul șef al ISU Botoșani, a directorului Direcției pentru Sport și Agrement Botoșani, Cristian Eugen Turcanu, și a administratorului Stadionului Municipal, Ovidiu Lezeriuc.

Organizatorii, citați de monitoringulbt.ro, susțin că scopul principal al acestor competiții este dezvoltarea abilităților necesare în intervențiile reale în situații de urgență. Echipa botoșăneană a fost coordonată de colonelul Romica Mihai, antrenor fiind plutonierul adjutant șef Dorin Sobariu, iar concurenți au fost și plutonierii adjutant șef Doru Dutcovschi, Andrei Ochian, și ceilalți soldați implicați. Felicitări tuturor participanților și mult succes reprezentanților care vor merge mai departe la etapa națională!

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe