Înapoi la știri

oficiali români informati despre riscuri fiscale și deficitul bugetar crescut în 2024

04 Jul 2025
4 minute min
Andrei Miroslavescu

oficiali români informati despre riscuri fiscale și deficitul bugetar crescut în 2024

Trei fosti oficiali de rang înalt din România au primit între august și decembrie 2024 mai multe avertizări privind riscul de a încheia anul cu un deficit bugetar mult peste estimările inițiale, relatează Europa Libera. Potrivit publicației, documentele, toate marcate ca "strict secret", au fost trimise de Ministerul Finanțelor către președinte, premier și președintele Senatului, cei trei deținând aceste funcții în acea perioadă.

Primul document a fost transmis pe 19 august, iar ultimul pe 20 decembrie. În aceste rapoarte, oficialii erau informați despre stadiul execuției bugetare și despre riscurile pe care le implică un deficit excesiv, inclusiv impactul asupra ratingului de țară și dificultățile de a obține fonduri pentru pensii și salarii majorate de guvernul Ciolacu.

Publicitate

Potrivit unor surse citate de Europa Libera, documentele avertizau că, în absența unor măsuri rapide de reducere a cheltuielilor, riscul este ca ținta de deficit să fie depășită, ceea ce ar duce la majorarea costului de finanțare a deficitului bugetar. Conform acestor rapoarte, semnate de ministrul de Finanțe Marcel Bolos, secretarii de stat Alin Andries și Dana Pescaru, precum și de șefa ANAF, Nicoleta Mioara Carciumaru, situația este deosebit de delicată.

Fostul ministru de Finanțe, Marcel Bolos, confirmă existența acestor documente și spune că avertismentele au fost transmise în condiții de confidențialitate pentru a evita o criză de încredere în capacitatea țării de a-și plăti datoriile, notează potrivit monitorulbt.ro. El menționează că, în 2024, întreaga clasă politică afirma că nu se vor majora taxele, iar evoluția deficitului a fost monitorizată lunar și făcută publică.

În context, fostul premier Marcel Ciolacu a reacționat pe Facebook, afirmând că România nu se află în colaps economic și că austeritatea nu reduce deficitul, ci îl adâncește. El a adăugat că reforma fiscală, inclusă în PNRR, trebuia implementată, și a spus ironic că dacă este nevoie de sacrificii pentru a realiza Autostrada Moldovei, le acceptă fără probleme.

De altfel, actualul prim-ministru, Ilie Bolojan, a spus joi seara la Antena 3 CNN că nu vrea să intre într-o dispută cu fostul lider, dar a întrebat retoric: „Dacă totul este atât de bine, de ce nu a fost deloc entuziasm să fii prim-ministru în această perioadă, mai ales după alegeri, când perspectiva pare mai puțin optimistă?” Potrivit notează Europa Libera, aceste dezvăluiri pun în lumină situația dificilă cu care se confruntă economia și guvernarea din România.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe