Înapoi la știri

mai multi botoșăneni implicați în incidente care au pus în pericol ordinea publică și siguranța rutieră

31 Jul 2025
5 minute min
Cristina Preda

mai multi botoșăneni implicați în incidente care au pus în pericol ordinea publică și siguranța rutieră

În ultimele zile, mai mulți locuitori din Botoșani s-au ales cu dosare penale sau cu sancțiuni dure pentru fapte care au afectat siguranța publică și mediul înconjurător, au anunțat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani. Potrivit unui comunicat recent, polițiștii au intervenit în mai multe situații pentru a menține ordinea și siguranța cetățenilor.

Publicitate

Un exemplu este cazul unei altercații pe un drum public din comuna Ungureni, care s-a soldat cu reținerea a șapte bărbați, cu vârste între 19 și 44 de ani. Pe data de 29 iulie 2025, aceștia au fost plasați în arest preventiv pentru 24 de ore, după ce anterior s-au agresat reciproc în urma unui conflict mai vechi. Poliția a deschis dosare pentru tulburarea ordinii și liniștii publice, amenințare, lovire sau alte violențe, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, notează monitorulbt.ro.

În același timp, autoritățile din Darabani au desfășurat duminică o acțiune preventivă care a vizat siguranța rutieră și publică în oraș și zonele apropiate. În cadrul acestei intervenții, 35 de persoane au fost legitimate și 28 de vehicule verificate. În urma controalelor, polițiștii au aplicat 14 amenzi contravenționale în valoare de peste 15.000 de lei și au reținut trei permise de conducere precum și un certificat de înmatriculare.

Pe 30 iulie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au efectuat verificări în Dorohoi, unde au descoperit aproximativ 50 de kilograme de deșeuri periculoase, expirate, estimate la o valoare de peste 90.000 de lei. Potrivit reprezentanților poliției, deșeurile, deși depozitate în condiții legale, au fost confiscate, fiind lăsate în custodia firmei care trebuie să le predea unei societăți autorizate pentru eliminare.

O tânără din comuna Vârfu Câmpului se află acum în atenția autorităților după ce a fost oprită în trafic în Bucecea,. Controlul de rutină a evidențiat faptul că autorizatia provizorie de circulație a autoturismului fusese expirată încă din 29 iulie. Șoferița și-a avut permisul reținut, iar cercetările continuă pentru infracțiunea de conducere fără înmatriculare legală a vehiculului, notează sursa citată.

Un alt incident s-a petrecut pe un drum comunal din Mihăileni, unde un bărbat din Suceava a fost oprit de polițiști în timp ce transporta materiale lemnoase. Verificările au arătat că transportul, peste un metru cub de lemn, a fost efectuat fără documente legale de proveniență și transport, fiind aplicate sancțiuni contravenționale conform Legii 171/2010 privind contravențiile silvice. Materialul lemnos a fost confiscat, conform informațiilor oferite de poliție.

În total, aceste incidente și acțiuni au fost raportate în cadrul seriei "Cronica Străzii", și reprezintă fapte de interes public, după cum citează comunicatul inspectoratului de poliție local.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe