Un bărbat de 38 de ani, din comuna Șendriceni, a fost identificat și reținut de polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Pomârla, în baza unui mandat de executare a pedepsei emis de Judecătoria Dorohoi. Acesta a fost condamnat definitiv la doi ani și patru luni de închisoare pentru conducere fără permis și sub influența alcoolului. Nu-ți lăsa părinții, bunicii și prietenii pradă televiziunilor de știri devenite oficine de propagandă și presei cumpărate de partide. Dă-le o șansă să fie informați corect și să facă alegeri în cunoștință de cauză! Fă-le cadou un abonament la Monitorul de Botoșani. Dacă te-ai săturat să îi vezi manipulați și mințiți, completează formularul de mai jos, cu numele și adresa corectă a celui căruia vrei să-i donezi un abonament și noi îi trimitem zilnic ziarul. Abonează-i pe cei dragi la Monitorul și oferă-le o imagine nedeformată a realității. Este cel mai de preț ajutor. Bărbatul a fost găsit în localitatea de domiciliu și escortat către Penitenciarul Botoșani pentru executarea pedepsei. Incidentul care a dus la condamnare s-a petrecut în urmă cu mai bine de doi ani, când bărbatul a consumat alcool, s-a urcat la volan fără permis și a provocat un accident. Pe 26 iunie 2022,bărbatul a consumat aproximativ 1,5 litri de bere la domiciliul său. În ciuda stării de ebrietate și a faptului că nu deținea permis de conducere, acesta a urcat la volanul unui autoturism Opel și a condus pe străzile din localitate. În timpul manevrelor, a lovit un alt autoturism, un Mercedes-Benz, provocând pagube materiale. Chemați la fața locului, polițiștii au efectuat un test de alcoolemie, rezultatul fiind de 1,50 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, bărbatul a fost de acord să i se recolteze probe de sânge la spital, confirmându-se o concentrație de
Publicitate
alcool de 2,81 g/l în sânge la prima probă și 2,62 g/l la a doua. Inițial, bărbatul a încercat să își ascundă identitatea, prezentându-se polițiștilor cu numele unei alte persoane, dar ulterior și-a recunoscut adevărata identitate și a admis că nu deține permis de conducere. Martorii, inclusiv proprietarul autoturismului Opel și cel al mașinii avariate, au confirmat că bărbatul a fost cel care a condus vehiculul în momentul producerii accidentului. De asemenea, imaginile surprinse de camera de bord a mașinii lovite au oferit dovezi clare asupra vinovăției sale. După mai multe încercări nereușite de a-l cita la proces, bărbatul a fost condamnat în lipsă și s-a emis un mandat de executare a pedepsei pe numele său. Instanța a reținut că faptele comise de falsul șofer, adică conducerea fără permis și sub influența alcoolului, au creat un pericol real pentru siguranța publică. În plus, comportamentul său, inclusiv refuzul de a coopera cu autoritățile și de a se prezenta în fața instanței, a contribuit la agravarea situației sale. Pe parcursul procesului, bărbatul s-a prevalat de dreptul la tăcere, nefiind prezent la audieri. Prin urmare, el nu a dat nici declarație prin care să accepte munca în folosul comunității, în caz de suspendare a executării pedepsei. În ciuda faptului că a fost citat legal, el nu s-a prezentat nici în apel, ignorând complet instanța de judecată. Prin urmare, săptămâna trecută, magistrații Curții de Apel Suceava au decis să majoreze pedeapsa la 2 ani de închisoare, considerând că sancțiunea inițială de 1 an și 2 luni era mult prea blândă în raport cu gravitatea faptei și riscurile pe care le implică conducerea sub influența alcoolului. Prins de polițiști, bărbatul a fost încarcerat pentru a-și ispăși pedeapsa de doi ani și patru luni de închisoare.