Înapoi la știri

Încă o victimă a caniculei. O fată de 15 ani, din Botoșani, a ajuns la spital după ce a stat în soare

18 Jul 2024
1 minut min
Simona Stan
O fată de 15 ani, din Botoșani, a ajuns la spital după ce a stat în soare. Potrivit reprezentanților Spitalului Județean Botoșani, adolescenta a ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe din secția de pediatrie a unității spitalicești în cursul zilei de miercuri. Ea avea lipotimie și insolație, iar medicii i-au acordat îngrijirile medicale necesare, nefiind nevoie de internarea ei. Încă un bărbat din Botoșani a fost ucis de caniculă. Este vorba despre un bărbat de 50 de ani, care a fost găsit aproape fără suflare
Publicitate
pe un câmp din localitatea Brehuiești. Nenorocirea a avut loc miercuri după-amiază, când localnicii l-au găsit căzut în iarbă, zăcând sub arșiță. Au sunat imediat la 112, iar la fața locului a ajuns un echipaj SMURD care l-a transportat la Unitatea de Primiri Urgențe. Aici, medicii au făcut totul pentru a-l salva. Botoșăneanul avea hipertermie, cu o temperatură de 41 de grade. A intrat în stop cardiorespirator și, din păcate, în ciuda eforturilor medicilor, bărbatul a decedat. Urmareste-ne pe Google News
Alte postari din Social
Social

Un bărbat condamnat pentru furt, reținut de polițiști în Botoșani

Pe 14 martie 2026, un bărbat condamnat pentru furt a fost prins de polițiști pe străzile din municipiul Botoșani, marcând astfel ultima sa zi de libertate. Potrivit botosaninews.ro, individul era dat în urmărire pentru infracțiuni contra patrimoniului.

Social

Botoșănenii se confruntă cu lipsa apei din cauza avariilor

Locuitorii din cartierul Mihail Kogălniceanu și din zona Bucovina din municipiul Botoșani sunt îngrijorați din cauza lipsei apei potabile, care persistă de câteva zile. Aceștia acuză intervențiile ineficiente ale operatorului de apă Nova Apaserv, care nu a reușit să rezolve problemele.

Social

Acțiune a polițiștilor pentru combaterea braconajului și protecția animalelor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, au desfășurat sâmbătă o acțiune dedicată prevenirii braconajului cinegetic și verificării respectării legislației referitoare la deținerea animalelor, conform botosaninews.ro.

Social

Polițiștii pot genera coduri QR pentru plata rapidă a amenzilor

Polițiștii din România vor avea posibilitatea de a genera un cod QR pe care șoferii îl pot scana pentru a-și plăti amenda pe loc, prin intermediul cardului, conform unei propuneri inițiate de Ministerul Afacerilor Interne (MAI). Această măsură face parte dintr-un plan mai amplu de digitalizare a procesului de sancționare, informează botosaninews.ro.

Acasa Recente Radio Județe