Înapoi la știri

Timișoara, primul oraș liber al României: 20 decembrie 1989

19 Dec 2024
4 minute min
Maria Popescu

Timișoara, primul oraș liber al României: 20 decembrie 1989

Ziua de 20 decembrie 1989 rămâne un moment important în istoria României, când Timișoara a devenit primul oraș liber, deși Nicolae Ceaușescu era încă la putere. Între 16 și 20 decembrie, orașul s-a confruntat cu violențe și lupte de stradă, fiind scena revoluției care a dus la prăbușirea comunismului.

Evenimentele au început pe 16 decembrie, când timișorenii au protestat împotriva evadării pastorului László Tőkés. Regimul comunist a răspuns prin trimiterea trupelor de intervenție și a pompierilor, iar protestatarii au fost prinși în capcană. Această zi a marcat primele arestări și a fost doar începutul unor zile turbulente.

Publicitate

Unul dintre cele mai tragice momente a fost pe 17 decembrie, când zeci de oameni au fost împușcați la Timișoara. Nicolae și Elena Ceaușescu au ordonat reprimarea violentă a protestelor, iar cadavrele neidentificate ale victimelor au fost transportate în secret la București în noaptea de 17 spre 18 decembrie, unde au fost incinerate.

Pe 20 decembrie, fără cunoașterea deplină a ororilor comise, timișorenii strigau „Azi în Timișoara, mâine în toată țara”. Oamenii s-au unit în Frontul Democratic Român pentru a organiza mișcarea de rezistență, avându-i în frunte pe Lorin Fortuna, Ioan Chiș și Claudiu Iordache. Muncitorii din oraș s-au adunat în Piața Operei, un simbol al revoluției, unde demonstranții au strigat „Libertate”.

În acea zi, toți timișorenii s-au unit în lupta pentru libertate, iar armata și trupele de securitate au primit ordin să nu mai tragă în protestatari. Forțele de ordine s-au retras în cazarmi, iar manifestațiile au continuat să crească. Timișorenii au început să-și exprime revendicările, care includeau demisia lui Ceaușescu, alegeri libere și investigarea represiunii.

Lorin Fortuna a adresat mulțimii, cerând ca protestul să rămână pașnic și organizat. A cerut reculegere pentru victimele zilelor anterioare, iar oamenii s-au înălțat în genunchi într-un moment emoționant de respect.

În jurul orei 11:00, generalul Ștefan Gușă a ordonat retragerea trupelor și interzicerea folosirii de armament. Motivul a fost solidaritatea militarilor cu manifestanții, iar la ora 14:00 orașul era sub controlul timișorenilor.

Pe parcursul zilei, au avut loc negocieri între liderii comuniști și delegația manifestanților. Revendicările celor din Timișoara includeau eliberarea arestatilor și demisia lui Ceaușescu. La sfârșitul zilei, o parte dintre arestați au fost eliberați, iar trupurile martirilor au fost returnate familiilor.

Pe seară, Nicolae Ceaușescu, întors dintr-o vizită în Iran, s-a adresat națiunii, încercând să minimalizeze revolta și să acuze „elementele huliganice” din Timișoara. Cu toate acestea, spiritul revoluției nu putea fi oprit. Pe 21 decembrie, revolta s-a extins în București, fiind începutul sfârșitului regimului comunist.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe