Înapoi la știri

Situație critică în secția de oncopediatrie de la Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani

01 Aug 2025
5 minute min
Maria Popescu

Situație critică în secția de oncopediatrie de la Spitalul Județean „Mavromati” din Botoșani

Lucrările de reabilitare a secției de oncologie de la Botoșani, abandonați după trei luni

De mai bine de trei luni, secția de oncopediatrie a Spitalului Județean „Mavromati” din Botoșani stă în paragină, inactivă și deteriorată. Conform unui articol publicat pe monitorulbt.ro, constructorii au abandonat lucrările, iar autoritățile locale par să nu aibă soluții pentru finalizarea proiectului.

Publicitate

Pregătirile inițiale pentru extinderea și modernizarea secției au fost începute în februarie, însă progresul a fost aproape zero. Liderul asocierii de firme, responsabilă cu proiectul, are probleme juridice, iar autorizările necesare pentru continuarea lucrărilor întârzie, potrivit declarațiilor oficiale. Chairmanul Consiliului Județean, Valeriu Iftime, a spus că se încearcă rezolvarea acestei situații, dar nu există o soluție clară în prezent.

Managerul spitalului, Corneliu Prepelita, a explicat în cadrul unei conferințe de presă că relocarea secției ar fi complicată și ar provoca disconfort personalului medical. „Sectia de Oncologie este actul central, iar mutarea acesteia ar însemna sacrificii pentru pacienti,” a afirmat el. Potrivit aceleiași surse, secția actuală este distrusă, iar pe șantier nu s-a mai lucrat de luni întregi, nici măcar cu muncitori.

Până la finalizarea reabilitării, pacienții oncologici sunt în continuare tratati în condiții precare, adesea în secții improvizate sau în Urgențe, unde timpul de așteptare și lipsa paturilor sunt exprimări frecvente pentru situația lor. „Este un adevărat chin să găsești un loc pentru un bolnav care trebuie internat,” relatează un cetățean, care a pierdut un membru al familiei în acest sistem deficitar.

Conform unui medic din UPU, situația se complică și mai mult, pentru că bolnavii sunt trimiși acasă sau neinternabili din cauza lipsei de locuri. Aceștia rămân peste noapte în Urgențe, adesea fără alternative. De la începutul anului, medicii au transmis numeroase adrese conducerii spitalului pentru a atrage atenția asupra lipsei de paturi. În ciuda acestor eforturi, managerul susține că problema nu este de supra-aglomerare, deși datele arată că lunar aproape 200 de pacienți sunt internați în cele doar 25 de paturi disponibile, cu o durată medie de spitalizare de doar 3,75 zile.

Potrivit citatează într-un material de pe monitorulbt.ro, situația critică ar putea deveni și mai gravă dacă finanțarea proiectului este pierdută. În acest caz, reluarea lucrărilor și readucerea secției la starea anterioară ar necesita sume foarte mari și mult timp, dar autoritățile nu au avut un răspuns clar privind acest aspect.

Reamintim că proiectul de reabilitare a secției de oncologie a fost lansat cu promisiuni și licitații rapide, însă după doi ani situația s-a blocat complet, fără un constructor activ și fără paturi suficiente. Necesaritatea urgentă de a finaliza această investiție devine tot mai clară, iar pacienții, victimele directe ale acestei inactivități, suferează și pierd șanse la tratament.

Un alt punct critic menționat de sursa citată este faptul că, în ciuda promisiunilor oficiale, relocarea temporară a secției nu a fost încă realizată și nu există o soluție clară pentru finalizarea reabilitării, fapt care amenință să agraveze și mai mult condițiile de tratament pentru bolnavii de cancer.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Acasa Recente Radio Județe