Înapoi la știri

Primarul din Durnești trimis pentru a doua oară în judecată

05 Jul 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Primarul din Durnești trimis pentru a doua oară în judecată

Primarul comunei Durnești, Vasile Sasu (PNL), va fi judecat din nou, fiind acuzat de conflict de interese și utilizarea funcției pentru avantajarea unor persoane. Dosarul său a fost trimis Judecătoriei Botoșani, urmând a fi analizat inițial în Camera preliminară pentru verificarea legalității probelor și a rechizitoriului.

Problemele au început în vara anului 2023, când Agenția Națională de Integritate (ANI) a descoperit că primarul Sasu a semnat o decizie de angajare a nurorii sale într-o funcție contractuală din cadrul primăriei. Concret, în iulie 2019, Vasile Sasu ar fi emis un act prin care nora sa a fost încadrată pe postul de referent la Compartimentul Resurse Umane, Asistență Socială, Autoritate Tutelară și Stare Civilă.

Publicitate

În urma sesizării ANI, cazul a fost preluat de Parchet, care a decis trimiterea primarului în judecată. Acest nou dosar nu este însă singurul: la sfârșitul anului 2022, Sasu a fost trimis în judecată de DNA - Serviciul teritorial Suceava pentru complicitate la o fraudă cu subvenții agricole de peste 100.000 de euro.

În același dosar mai sunt implicate și alte trei persoane: Ovidiu Sasu, fiul primarului, Costel Grumeza și Vlad Cojocaru, suspectați de implicare în schemă. De asemenea, a fost trimisă în judecată și Cooperativa Agricolă Corogea, prin care au fost solicitate subvențiile nelegale.

Anchetatorii au stabilit că, între 2012 și 2014, acuzații ar fi prezentat documente false la APIA, obținând astfel aproape 570.000 de lei în mod ilegal. Dosarul este acum pe rolul Tribunalului Botoșani, toți cei implicați beneficiind de prezumția de nevinovăție până la o decizie finală.

Primarul Vasile Sasu s-a aflat și în atenția publicului în primăvara lui 2022, când a achiziționat pentru primărie un SUV electric de aproape 50.000 de euro, cu acordul Consiliului Local. Deși primăria are nevoie de sume de la bugetul de stat pentru a se descurca financiar, primarul a susținut că achiziția a fost legală și că investiția va fi amortizată în cinci ani datorită economiilor la carburant. "Eu nu sunt un tip grandoman și am făcut acest lucru din dorința de a fi bine. Mă felicit pentru achiziție", a declarat atunci Sasu, subliniind că nu va crește impozitele locale pentru acesta.

Consilier din 2008, Sasu a mai atras atenția în 2021, când primăria a ridicat un monument în onoarea unui bandit antisemit, condamnat pentru jafuri, omor și înșelăciuni. Evenimentul a fost susținut de lideri ai PNL și preoți locali, iar pentru monument s-au cheltuit aproape 50.000 de lei. Sasu a afirmat că și sătenii au contribuit la costuri.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe