Înapoi la știri

Poliția locală din Botoșani renunță temporar la patrularea tradițională pentru antrenamente fizice

31 May 2025
4 minute min
Maria Popescu

Poliția locală din Botoșani renunță temporar la patrularea tradițională pentru antrenamente fizice

Citează monitorulbt.ro, potrivit noilor măsuri, aproape 100 de agenți locali din Botoșani participă săptămânal la sesiuni obligatorii de pregătire fizică, inițiativă lansată de conducerea nouă a instituției. Flotarile, genuflexiunile și alergatul devin noile arme pentru agenti, care vor fi mai pregătiți pentru sarcinile din teren.

Publicitate

Lucian Deleanu, șeful Poliției Locale Botoșani, menționează că sportul aduce un plus major colegilor, deoarece în activitatea lor trebuie să urmărească uneori un infractor pe timpul deplasării. Antrenamentele se desfășoară la Sala Polivalentă "Elisabeta Lipa" și includ exercitii de forță, tactici de intervenție și cardio. Participarea este obligatorie o dată pe săptămână, iar coordonarea este asigurată de agentul Anton Daniel Simiruc, un specialist în fitness.

Acesta afirmă că organizarea acestor antrenamente a fost dorită de mult timp și se bazează și pe motivația de a arăta mai bine fizic. “Uneori colegii primesc reproșuri din cauza aspectului fizic, dar nu totul depinde doar de acest lucru. Important e să fim pregătiți pentru orice situație,” adaugă Simiruc.

Potrivit sursei, această decizie a fost luată după reacțiile localnicilor, care în ultimii ani au comentat în glumă sau serios asupra stării fizice a polițiștilor. “Unii spun că sunt ca de la Vacanța Mare, cu peste 100 de kilograme, și că nu au condiție pentru poliție,” notează monitorulbt.ro. Însă, angajați cu experiență precum Ovidiu Grigoriu și Dorel Chihaia consideră această inițiativă benefică.

"Eu mă simt bine, fac sport de mulți ani și consider că e important să fiu pregătit," spune Dorel Chihaia, care are peste 60 de ani și face sport de două ori pe săptămână. Între timp, și polițistele locale s-au alăturat entuziasmate, considerând că inițiativa e sănătoasă și favorizează și o mai bună comunicare între colegi.

Un agent de 60 de ani afirmă că tehnicile sportive și antrenamentele sunt deja parte din rutina sa zilnică: “Mă simt la fel ca la 40 de ani, fac sport în fiecare zi.” Conducerea poliției locale își propune ca, până la sfârșitul anului, să observe o îmbunătățire a condiției fizice și a eficienței agenților în teren.

Potrivit unor surse, se speră chiar la un calendar caritabil cu polițiști în echipament sportiv, pentru a demonstra nu doar aspectul fizic, ci și rapiditatea și performanța lor. În final, scopul este să devină mai vizibili și mai sprinteni, pentru a răspunde cu succes la solicitările legii.

Conform monitorulbt.ro, noua deviză în Botoșani pare să fie: "Mens sana in corpore politienesc sanatos," deoarece o condiție fizică bună este esențială pentru funcționalitatea și eficiența polițiștilor locali.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe