Înapoi la știri

Managerul Spitalului Județean Botoșani și-a anunțat demisia

03 Jul 2024
4 minute min
Maria Simionescu

Managerul Spitalului Județean Botoșani și-a anunțat demisia

BOTOȘANI - După ce Monitorul de Botoșani a anunțat încă de pe 20 iunie, managerul Spitalului Județean, economistul Corneliu Mihai, a decis să renunțe la funcție.

Pe 20 iunie, economistul a mers la conducerea Consiliului Județean Botoșani și a informat că intenționează să își înceteze activitatea. Conducerea a fost surprinsă și a încercat să îl convingă să mai rămână încă trei luni. În speranța că acesta își va reconsidera decizia și într-un gest de disperare, șefii CJ au emis și un comunicat de presă, preluat de majoritatea publicațiilor, pentru a afirma că managerul își va continua activitatea.

Publicitate

Corneliu Mihai a refuzat însă să rămână, mai mult, s-a grăbit să părăsească funcția de conducere a celui mai mare spital din județ. "Am acceptat prelungirea pentru continuitate, în primul rând. Până se va găsi un înlocuitor, să aibă timp. Eu nu am dorit și nu doresc răul acestui spital. Sunt un om de caracter", a declarat economistul Corneliu Mihai. Preavizul acestuia expiră la 8 iulie.

Printre motivele invocate se numără problemele de sănătate, dar se pare că cel mai mult l-a deranjat situația actuală a medicilor din spital și atitudinea corpului medical. Joi dimineața, Corneliu Mihai s-a prezentat din nou la Consiliul Județean cu demisia în mână și a afirmat că nu dorește să mai continue. De asemenea, a predat cheile biroului și ale mașinii de serviciu.

Unul dintre motivele principale ale deciziei sale este conflictul intern la nivelul spitalului, provocat de lipsa medicilor radiologi. Totodată, acesta a fost vizat de un control al DNA vinerea trecută, în urma unei sesizări care nu s-a concretizat. Lipsa radiologilor a generat un adevărat efect de domino în cadrul spitalului, afectând activitatea mai multor secții.

Corneliu Mihai a preluat conducerea spitalului în timpul unei crize de imagine și personal. A încercat să colaboreze cu mai mulți medici din spitalele din regiune, obținând câteva promisiuni. Cu toate astea, atitudinea unor membri ai corpului medical l-a determinat să nu mai dorească să continue.

Contactat telefonic, vicepreședintele CJ, Dorin Birta, a declarat că nu cunoaște exact situația de la conducerea Spitalului Județean. Totuși, se arată dezorientat de plecarea unui alt manager din fruntea unității sanitare, unitate unde Consiliul Județean se laudă cu investiții de zeci de milioane de euro. "O să am o discuție cu domnia sa. Probabil trebuie înregistrată demisia. Înlocuitorul va fi căutat de președintele CJ, dar nu asta e problema. O să ne gândim la o soluție, dacă va fi așa. Nu știu, parcă e blestemat spitalul ăsta", a spus Dorin Birta.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe