Înapoi la știri

Datoria istorică a municipiului Botoșani către lichidatorul Termica va fi achitată cu sprijin guvernamental

05 Jul 2024
4 minute min
Maria Popescu

Datoria istorică a municipiului Botoșani către lichidatorul Termica va fi achitată cu sprijin guvernamental

Primăria Botoșani va primi 59 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziția Guvernului, conform bugetului de stat, pentru a achita datoria istorică către lichidatorul Termica. Fondurile alocate unității administrativ-teritoriale vor fi utilizate pentru stingerea obligațiilor de plată stabilite prin titluri executorii. Astfel, conturile Primăriei Municipiului Botoșani vor fi deblocate datorită sprijinului guvernamental.

Această inițiativă a fost posibilă datorită eforturilor susținute la nivel central de primarul Cosmin Andrei, președintele CJ Doina Federovici și ministrul Marius Budai, toți membri ai Partidului Social Democrat, alături de premierul Marcel Ciolacu.

Publicitate

Aceasta este a doua tranșă de bani acordată de Guvern pentru achitarea datoriei către lichidatorul Termica, după ce, anterior, din același fond, s-au alocat 50 milioane de lei. Suma inițială datorată, ce a condus la blocarea conturilor, era aproape 108 milioane de lei.

Într-o situație similară, la sfârșitul anului 2022, după ce conturile primăriei au fost blocate, municipalitatea a primit 50 de milioane de lei pentru a achita o parte din suma datorată lichidatorului. În prezent, mai rămâne de achitat suma de 59 de milioane de lei, motiv pentru care conturile Primăriei sunt din nou blocate.

Problemele financiare ale municipalității datează de peste un deceniu, de la închiderea Termica în 2010, societatea de termoficare a Consiliului Local Botoșani, care a intrat în faliment cu datorii de peste 120 de milioane de lei. La acea vreme, autoritățile locale au decis închiderea Termica și înființarea unei noi societăți de termoficare, Modern Calor. Patrimoniul Termica a fost transferat municipalității în 2010, care l-a cedat noului operator.

În 2011, lichidatorul Lulu Dascălu a dat în judecată Primăria Botoșani, acuzând că patrimoniul transferat către Modern Calor a fost subevaluat și că Primăria nu a predat la timp punctele termice, încasând bani din chirii ce trebuiau să revină fostei societăți Termica. Lulu Dascălu a solicitat în instanță anularea facturii de transfer al patrimoniului Termica către primărie și recuperarea chiriei, în total aproximativ 16 milioane de euro.

În același an, când lichidatorul Termica a inițiat primele procese, Primăria semna un contract de 45,2 milioane de euro pentru reabilitarea sistemului de termoficare al orașului, proiect finalizat în decembrie 2015.

Această nouă alocare de fonduri de la Guvern vine să rezolve o parte din problemele financiare istorice ale municipalității Botoșani, contribuind la stabilitatea finanțelor locale și la buna funcționare a serviciilor publice.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe