Înapoi la știri

Amenzi aplicate pentru cei care aruncă deșeurile la întâmplare

23 May 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu
Mulți botoșăneni obișnuiesc să lase sacii cu deșeuri menajere la întâmplare. De la începutul lunii, polițiștii locali au acționat din nou pentru depistarea și sancționarea acestora, dar și a celor își lasă proprietățile în paragină. În perioada 7-23 mai, polițiștii locali au desfășurat acţiuni pentru prevenirea faptelor antisociale şi sancţionarea persoanelor care abandonează deșeuri menajere pe domeniul public, în coșurile stradale și a celor care nu își întrețin corespunzător proprietățile, prin activități de curățare a vegetației crescute și igienizare. În urma acestor acțiuni au fost identificate 17 proprietăți neîntreținute în diferite zone ale municipiului și au fost aplicate un număr de 10 sancțiuni contravenționale cu amendă în cuantum total de 5.700 lei. Pe 15 mai s-a intervenit în zona străzii Calea Națională nr. 66, unde numitul V.P., în vârstă de 67 ani, deși a mai fost sancționat, continuă să depoziteze deșeuri precum carton, fier, aparatură nefuncțională pe domeniul public, în parcarea adiacentă blocului de locuințe. Botoșăneanul a fost amendat cu 600 de lei pentru depozitarea gunoiului în parcare și 1.000 pentru comportamentul agresiv pe care l-a avut la vederea polițiștilor locali. „Având în vedere prevederile H.C.L. nr. 355/2011 și aspectele constatate a fost dispusă sancționarea
Publicitate
contravențională cu amendă, în cuantum total de 600 lei. Totodată, a fost solicitat și sprijinul lucrătorilor S.C. Urban Serv S.A. pentru a ridica deșeurile adunate pe domeniul public. Întrucât, la apariția angajaților societății de salubritate numitul V.P. a început să amenințe cu acte de violență, să profereze injurii și expresii jignitoare, a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 1000 lei potrivit Legii nr. 61/199”, au declarat reprezentanții Poliției Locale. La câteva zile distanță, pe 20 mai, ca urmare a unei sesizări telefonice, polițiștii locali au efectuat verificări în locuința numitului C.M. din Aleea Parcul Tineretului nr. 11. Aceștia au constatat că de mult timp nu au mai fost realizate activități de igienizare și curățenie, în locuință fiind adunate deșeuri de tot felul, de pe casa scării persistând un miros pestilențial. „Având în vedere aspectele constatate, a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 500 lei potrivit H.C.L. nr. 355/2011 și dispusă măsura igienizării locuinței”, au spus polițiștii locali. În acest context, polițiștii atrag atenția că „acțiunile de control se vor desfășura și în perioada următoare, pentru a identifica proprietățile neîngrijite de pe raza municipiului și situațiile de depozitare necontrolată a deșeurilor”.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe