Un elev din Botoșani câștigă Premiul I la Olimpiada Națională de Educație Tehnologică
Un elev botoșănean de clasa a VIII-a a obținut cea mai înaltă distincție la Olimpiada Națională de Educație Tehnologică și Aplicații Practice, desfășurată între 7 și 10 aprilie 2026 la București. Hariga Luca Alexandru, pregătit de profesoara Mihaela-Carmen Petrescu, a câștigat Premiul I și un Premiu special, potrivit monitorulbt.ro.