Înapoi la știri

Munca part-time: O soluție controversată și suprataxată

25 May 2025
4 minute min
Elena Dumitrescu

Munca part-time: O soluție controversată și suprataxată

În ultima vreme, munca part-time a devenit una dintre formele de ocupare cel mai mult taxate în România. Statul a colectat aproape 90 de miliarde de lei de la angajatorii care folosesc acest tip de contracte, conform monitorulbt.ro. Aceasta a avut loc după ce, în 2022, s-au impus contribuții la nivelul salariului minim, chiar și pentru veniturile mai mici.

Ministrul de Finanțe nu a dorit să comenteze impactul acestei măsuri asupra companiilor, menționând că Ministerul Muncii ar trebui să se pronunțe în privința eficienței acestei măsuri. În prima jumătate a anului 2022, imediat după introducerea reglementării, statul a încasat peste 11,3 miliarde de lei din impozitul pe venitul din salarii, plus 2,75 miliarde lei din contribuțiile la pensii și 1,1 miliarde de lei din asigurările sociale.

Publicitate

Angajatorii au contribuit cu peste 37 miliarde de lei la bugetul de stat anul trecut, o creștere semnificativă comparativ cu 2023, când suma a fost de 34,2 miliarde de lei. În ianuarie 2023, angajatorii au plătit 2,4 miliarde de lei impozit pe venit, plus 593,3 milioane lei pentru contribuțiile la pensii și 238,9 milioane de lei pentru asigurările sociale, continuând acea tendință de creștere.

De la 1 august 2022, Guvernul a impus ca contribuțiile sociale pentru muncă part-time să fie calculate pe baza salariului minim brut, indiferent de venitul angajatului. Această măsură a fost motivată prin dorința de a reduce numărul contractelor part-time folosite pentru evitarea taxelor.

Suprataxarea a generat controverse, iar efectele au fost resimțite de angajatori și angajați. În timp ce statul a obținut mai multe fonduri pentru pensii și sănătate, mulți angajatori au fost descurajați să ofere contracte part-time, preferând angajările cu normă întreagă sau alte forme de colaborare.

Începând cu 1 ianuarie 2025, salariul minim brut pe țară a crescut de la 3.700 lei la 4.050 lei. Potrivit legislației fiscale, angajatorii cu angajați part-time care câștigă sub acest prag trebuie să plătească contribuțiile sociale ca și cum salariul ar fi de 4.050 lei. Totuși, Guvernul a decis să păstreze o facilitate fiscală de 300 lei netaxabili pentru angajații part-time, permițându-le angajatorilor să plătească contribuții pe baza unui salariu brut de 3.750 lei, chiar dacă angajații câștigă mai puțin.

Conform Codului Fiscal, nu se aplică suprataxarea muncii part-time în anumite situații, însă detalii suplimentare vor trebui menționate de autorități în viitor.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe