Înapoi la știri

Infirmier trimis în judecată pentru purtare abuzivă la Centrul de Îngrijire și Asistență Adășeni

06 Aug 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Infirmier trimis în judecată pentru purtare abuzivă la Centrul de Îngrijire și Asistență Adășeni

Un infirmier care activa la Centrul de Îngrijire și Asistență Adășeni a fost trimis în judecată pentru comportament abuziv, fiind acuzat de fapte inadecvate față de pacienți. Procurorii au reținut în sarcina acestuia patru fapte de purtare abuzivă.

Totul a început în urmă cu mai bine de cinci ani, când, pe 16 iunie 2019, infirmierul Gheorghe A. l-ar fi lovit pe un pacient cu pumnul în piept, provocându-i suferințe fizice. De asemenea, în aceeași zi, acesta ar fi adresat cuvinte jignitoare unui alt pacient. Cazul a fost investigat inițial de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Botoșani, care a sesizat ulterior autoritățile competente.

Publicitate

Cercetările s-au prelungit pe parcursul a cinci ani, timp în care mai multe persoane au depus mărturii despre comportamentul agresiv al infirmierului. De asemenea, un certificat medico-legal confirmă rănile suferite de una dintre victime. În dosar s-au adunat mai multe dovezi oficiale, inclusiv înregistrări ale discuțiilor cu martori importanți.

În prezent, dosarul penal se află pe rolul Judecătoriei Săveni, iar infirmierul va fi judecat pentru purtare abuzivă și comportament inadecvat față de pacienți. Până la pronunțarea unei sentințe definitive, acesta beneficiază de prezumția de nevinovăție.

Centrul de Îngrijire și Asistență Adășeni a fost implicat într-un alt scandal în martie 2020, când au fost aduse acuzații că un alt angajat ar fi obligat o pacientă să întrețină relații sexuale cu el, câteodată chiar în incinta centrului, în schimbul promisiunii că o va ajuta să primească îngrijiri. Acest caz a fost de asemenea investigat de poliție.

Anul 2023 a adus la lumină un scandal național numit "Azilurile groazei", în care procurorii DIICOT au descoperit nereguli grave în tratamentul pacienților din trei centre pentru persoane cu dizabilități din Voluntari, județul Ilfov. Aceste centre erau deținute de o asociație condusă de Ștefan Godei, despre care s-au făcut legături cu scandalul prin prisma apropierii de fostul primar Gabriela Firea. Aceasta a demisionat din funcția de ministru al Familiei, iar ministrul Muncii de atunci, botoșăneanul Marius Budai, s-a retras de asemenea din funcție, în urma acuzațiilor că era la curent cu problemele existente.

După investigarea abuzurilor, autoritățile au demarat controale care au relevat condiții inumane, cum ar fi persoanele cu dizabilități ținute în mizerie, supuse violențelor sau lipsuri materiale severe. Cercetările continuă, însă până în prezent nu s-au concretizat trimiteri în judecată pentru cei găsiți vinovați.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe