Înapoi la știri

Numai o cincime din scena politică locală a județului Botoșani se schimbă după alegerile din 9 iunie

25 Jun 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Numai o cincime din scena politică locală a județului Botoșani se schimbă după alegerile din 9 iunie

În urma alegerilor desfășurate pe 9 iunie, doar o parte mică din scena politică locală din județul Botoșani a suferit schimbări. Rezultatele arată că majoritatea botoșănenilor sunt reticenți în a acorda votul unor candidați fără experiență în administrație.

În județul Botoșani există 78 de unități administrativ-teritoriale, dintre care 2 municipii, 5 orașe și 71 de comune. Datele alegerilor arată că doar 16 comune vor avea alți primari. Acestea sunt: Adășeni, Albești, Blândești, Broscăuți, Călărași, Concești, Frumușica, Hudești, Lunca, Roma, Romanesti, Trușești, Ungureni, Vârfu Câmpului, Vorniceni și Vorona.

Publicitate

Cele 16 UAT-uri care vor fi conduse de noi primari reprezintă aproximativ 19% din totalul comunelor și orașelor din județ, ceea ce înseamnă că restul de aproximativ 81% dintre primari au fost realeși și au cel puțin patru ani de experiență la conducerea unităților respective.

Niciun oraș sau municipiu botoșănean nu-și schimbă primarul, și niciunul dintre edili nu a schimbat tabăra politică. Astfel, la Botoșani a câștigat Cosmin Andrei (PSD-57,96%), la Dorohoi Dorin Alecsandrescu (PSD-65,43%), la Săveni Relu Tîrzioru (PSD-89,06%), la Ștefănești Florin Butura (PNL-63,19%), la Bucecea Angel Gheorghiu (PSD-85,9%), la Darabani Alin Gîrbaci (PNL-83,1%), și Dan Oloeriu (PNL-81,73%).

În ciuda acestei stabilități, PSD a pierdut câțiva primari importanți, chiar dacă teoretic nu ar fi trebuit să aibă emoții. Maria Huțu din Vârfu Câmpului a fost învinsă de liberalul Ovidiu Domunco, iar Aurel Ștefan din Vorona a fost învins tot de un liberal, respectiv de Sergiu Dascălu. În plus, Petru Grisa Ailenei din Trușești a fost înlăturat de Mihai Puruhniuc, care a candidat din partea AUR.

Liberalii au reușit să recruteze și un independent de succes, Costel Nazare din Concești, care de obicei câștiga alegerile fără emoții. Deși Nazare nu a mai candidat pentru un nou mandat, el a susținut-o pe secretara primăriei din Concești, Maria Ilas, candidată independentă. Alegătorii din Concești au demonstrat și de această dată că nu iubesc partidele, preferând să voteze pentru persoane.

În urma comasării alegerilor locale cu cele europarlamentare, s-a produs un dezechilibru în ceea ce privește preluarea mandatului. Noii primari nu vor putea prelua mandatul în luna iunie, ci doar după 27 septembrie, când se încheie oficial mandatele celor aleși în 2020. Asta înseamnă că cei 16 noi primari vor trebui să aștepte mai bine de trei luni până să-și poată începe activitatea oficială.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe