Înapoi la știri

Nova Apaserv amendată pentru poluarea accidentală a râului Dresleuca

18 Jun 2024
5 minute min
Maria Popescu

Nova Apaserv amendată pentru poluarea accidentală a râului Dresleuca

Nova Apaserv, operatorul regional de apă și canal, a fost sancționat cu o amendă de 35.000 de lei de către Compania Națională “Apele Române” pentru o poluare accidentală care a avut loc la începutul anului trecut pe pârâul Dresleuca. Incidentul a fost descoperit pe 14 ianuarie 2023, în urma unui incendiu care a afectat containerul tehnologic și tabloul electric de comandă de la Stația de epurare a apelor uzate ANL Bucovina, aparținând Nova Apaserv.

Din cauza incendiului, pompele instalației nu au mai funcționat, iar apele uzate menajere, insuficient epurate (aproximativ 5 litri pe secundă), au fost deversate în râul Dresleuca, care alimentează Acumularea Curtești. Conform regulilor, Nova Apaserv avea obligația să anunțe imediat accidentul ecologic la “Apele Române”, însă nu a făcut acest lucru. Pe 15 ianuarie, la două zile după incident, Nova Apaserv a început să ia măsuri pentru remedierea situației și combaterea efectelor poluării.

Publicitate

Printre măsurile luate s-a numărat restabilirea alimentării cu energie electrică a stației de epurare prin montarea unui tablou electric nou și realizarea circuitelor necesare pentru a asigura funcționarea electropompelor. Până la montarea tabloului electric, s-a utilizat un cablu electric suplimentar, montat provizoriu, pentru a asigura funcționarea echipamentelor de pompare din bazinul de omogenizare către liniile de epurare, astfel încât să fie asigurată funcționarea treptei mecanice și parțial a treptei biologice.

Abia pe 17 ianuarie a fost achiziționată și montată vana necesară pe conducta de by-pass pentru a opri deversarea necontrolată a apelor uzate neepurate. Montarea vanei a fost finalizată pe 18 ianuarie, moment în care poluarea a fost sistată complet.

Ulterior, controlul efectuat de “Apele Române” a arătat că operatorul de apă Nova Apaserv nu a anunțat compania națională despre deversarea apelor uzate și nu a luat măsuri operative în perioada 12-14 ianuarie pentru eliminarea cauzelor și efectelor poluării accidentale. În consecință, Nova Apaserv a primit o amendă de 35.000 de lei și un avertisment pentru cea de-a doua neconformitate.

Operatorul de apă a plătit jumătate din minimul amenzii, adică 17.500 de lei, dar a contestat sancțiunea în instanță, argumentând că debitul de diluție a fost asigurat pe râul Dresleuca pentru a evita poluarea și că nu a fost constatată mortalitate piscicolă în râul Dresleuca sau în acumularea Curtești.

Procesul s-a desfășurat la Judecătoria Botoșani și apoi la Tribunalul Botoșani, dar ambele instanțe au menținut sancțiunile aplicate de Compania Națională “Apele Române”. Hotărârea definitivă a fost pronunțată săptămâna trecută, pe 14 iunie, când apelul formulat de Nova Apaserv a fost respins ca nefondat.

Judecătorii au subliniat “importanța deosebită a valorilor sociale protejate prin intermediul sancționării faptelor contravenționale de natura celei din cauza de față, reflectată inclusiv în cuantumul ridicat al amenzii prevăzute de legiuitor, ireversibilitatea și gravitatea rezultatului produs prin comiterea contravențiilor care aduc atingere mediului înconjurător, precum și necesitatea realizării prevenției generale și speciale în situațiile de încălcare a legislației și atribuțiilor având ca scop protecția împotriva oricărei forme de poluare și de modificare a caracteristicilor resurselor de apă, care constituie un element indispensabil pentru viață, societate și echilibru ecologic”.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe