Înapoi la știri

Nereguli descoperite pe cursurile de apă din județul Botoșani

25 Jun 2024
4 minute min
Simona Stan

Nereguli descoperite pe cursurile de apă din județul Botoșani

În urma unor controale organizate în județul Botoșani, reprezentanții Serviciului de Gospodărire a Apelor Botoșani au descoperit numeroase nereguli pe cursurile de apă și în zonele adiacente acestora. Situația semnalată este îngrijorătoare, autoritățile fiind nevoite să ia măsuri imediate pentru remedierea problemelor identificate.

În comunele Avrămeni și Mihălășeni, autoritățile au constatat că au fost construite blocaje din materiale locale pe cursurile de apă. Aceste blocaje sunt neautorizate și pot cauza probleme grave de mediu și de siguranță. Totodată, în comuna Ripiceni s-au găsit depozite de gunoi de grajd amestecate cu gunoi menajer pe malurile apelor. Aceste depozite reprezintă un pericol pentru sănătatea publică și o sursă de poluare a apei.

Publicitate

Pe lângă aceste probleme evidente, lucrările de curățare și întreținere a rigolelor și șanțurilor de pe marginea drumurilor, esențiale pentru preluarea apelor pluviale și a scurgerilor de pe versanți, au fost realizate doar parțial. Vegetația lemnoasă și ierboasă din albiile și de pe malurile cursurilor de apă a fost degajată doar în zonele podurilor și podețelor, lăsând multe alte zone neîngrijite.

În fața acestor nereguli, reprezentanții SGA au dispus eliminarea blocajelor neautorizate de pe cursurile de apă și îndepărtarea depozitelor de gunoi de pe maluri și din albiile apelor. De asemenea, inspectorii au impus autorităților locale curățarea vegetației pentru a asigura un flux normal al apei și decolmatarea și întreținerea rigolelor și canalelor de preluare a apelor pluviale.

Pe parcursul acestor verificări, șapte unități administrativ-teritoriale au fost avertizate verbal. Este vorba de municipiul Dorohoi și comunele Corni, Durnești, Copălău, Șendriceni, Vorona și Tudora. În plus, UAT-urile din Avrămeni, Ripiceni și Mihălășeni vor fi sancționate pentru încălcarea prevederilor Legii Apelor.

De la începutul anului, comisarii Gărzii de Mediu - Comisariatul Județean Botoșani au efectuat 56 de acțiuni de inspecție și control. Dintre acestea, 35 au fost inițiate în baza unui ordin al prefectului privind salubrizarea cursurilor de apă și a rigolelor. În urma acestor controale au fost aplicate șapte sancțiuni: două avertismente și cinci amenzi în valoare totală de 240.000 lei. De asemenea, au fost depuse trei sesizări penale pentru arderea ilegală a vegetației și distrugerea locurilor de reproducere a speciilor protejate în zonele ROSPA0049 și ROSPA0110.

Autoritățile locale sunt chemate să ia măsuri urgente pentru a rectifica situațiile semnalate și pentru a preveni apariția altor nereguli care ar putea afecta mediul și comunitățile locale.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe