Înapoi la știri

Criză de medici la Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" Botoșani

28 Jun 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Criză de medici la Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" Botoșani

Spitalul Județean de Urgență "Mavromati" din Botoșani se confruntă cu o criză severă de medici, în special radiologi, în ciuda proiectelor de modernizare și investițiilor consistente. Doi noi proiecte cu finanțare europeană, în valoare de peste 4 milioane de euro, vor fi depuse pentru dotarea Secției de Oncologie și a Serviciului de Anatomie Patologică și Prosectură.

În timp ce conducerea Consiliului Județean (CJ) anunță cu mândrie achiziția de aparatură nouă, cadrele medicale subliniază că unitatea spitalicească este într-o situație critică. "Spitalul pare că are o hemoragie de medici și nimeni nu face ceva concret să rezolve această problemă. Noi continuăm să ne lăudăm cu aparatură", a declarat un medic din cadrul Spitalului Județean.

Publicitate

Serviciul de imagistică medicală este cel mai afectat, cu doar trei radiologi rămași pentru a gestiona toate radiografiile, ecografiile, tomografiile și RMN-urile necesare pentru cei peste 1.500 de pacienți tratați zilnic. Mai mult, unul dintre acești medici a anunțat că va demisiona începând cu 10 iulie. Această situație creează dificultăți imense în asigurarea permanenței și interpretării investigațiilor imagistice, afectând aproape toate secțiile spitalului.

În încercarea de a găsi soluții, conducerea spitalului a solicitat Ministerului Sănătății derogări pentru a acoperi liniile de gardă cu medici din alte județe, deși legea impune prezența fizică la locul de muncă. Cu toate acestea, nu au primit răspunsuri pozitive și niciun medic din alte spitale nu a acceptat să lucreze la Mavromati, chiar și de la distanță.

Corneliu Mihai, managerul spitalului, reconfirmat în funcție pentru următoarele trei luni, s-a deplasat la Iași pentru a încerca să convingă medici de la un spital condus tot de un botoșănean, medicul Dan Timofte, însă fără succes. "Continuăm să dezvoltăm sistemul sanitar pentru că doar așa vom putea crește și calitatea actului medical. În ultimii trei ani și jumătate, din fonduri europene, guvernamentale, județene sau veniturile proprii ale Spitalului Județean am realizat și demarat investiții în sistemul sanitar botoșănean de peste 50 de milioane de euro", a declarat Doina Federovici, președintele Consiliului Județean Botoșani. Totuși, aceasta nu a menționat nimic despre măsurile concrete pentru a rezolva lipsa acută de medici radiologi capabili să utilizeze noua aparatură achiziționată.

Această situație dramatică ridică semne de întrebare cu privire la viitorul Spitalului Județean de Urgență "Mavromati" și la capacitatea sa de a oferi servicii medicale de calitate pacienților săi.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Ilie Bolojan semnează contracte esențiale pentru Autostrada Moldovei la Suceava

Premierul Ilie Bolojan a participat vineri la un eveniment important la Suceava, unde a semnat contracte pentru infrastructura rutieră din Moldova. Acesta a fost însoțit de Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani, ocazie cu care a susținut și o conferință de presă, conform monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe