Înapoi la știri

Apă cu porţia la Dorohoi. „Este o rușine ceea ce se întâmplă”

29 May 2024
7 minute min
Ion Ionescu
Municipiul Dorohoi se confruntă cu o criză acută a apei, cauzată de problemele nerezolvate din sistemul de alimentare. Vechimea conductelor și creșterea consumatorilor în celelalte localități branșate la magistrala de apă au dus la sistarea sau restricționarea apei de mai multe ori în acest an. Ba mai mult, în a doua jumătate a lunii mai, locuitorii au rămas fără apă pentru perioade prelungite. Nova Apaserv, compania responsabilă de furnizarea apei, a restricționat inițial apa la trei ore pe zi timp de trei zile, apoi joi, pe 23 mai, apa nu a mai curs deloc. În weekendul trecut, restricțiile au continuat. Reprezentanții Nova Apaserv au explicat că aceste măsuri sunt necesare pentru a reface rezerva de apă din rezervoarele de la Dealu Mare, sistemul de aducțiune a apei fiind afectat de avariile anterioare, creșterea consumului pe fondul secetei și capacitatea limitată a conductelor. Primul municipiului Dorohoi, Dorin Alexandrescu, susține însă că în ultimele 48 de ore problemele semnalate au fost remediate de operatorul de apă. Cu toate acestea, cei care stau la etajele superioare sau în zonele mai înalte continuă să fie afectați de presiunea scăzută. Prin urmare, deși s-au investit fonduri în rețeaua de apă, aceasta rămâne disfuncțională din cauza avariilor frecvente. „Am spus-o de nenumărate ori – este nevoie de înlocuirea magistralei”, a explicat primarul Dorin Alexandrescu, care a adăugat că problemele ar dispărea dacă s-ar găsi soluții pentru ca Dorohoiul să fie alimentat constant cu un debit de 200 de metri cubi de apă pe oră. „Dacă aceasta se întâmplă, și sunt posibilități tehnice, iar conductele rezistă, atunci Dorohoiul are apă continuu”, a mai spus Dorin Alexandrescu. Asta pe termen scurt pentru că pe termen lung se pune problema de înlocuire a magistralei vechi de 60 de ani, la care s-a intervenit până acum doar local, prin diferite reparații punctuale, în momentul în care apărea avariile. Directorul Nova Apaserv, Liviu Ștefan, a confirmat că magistrala reprezintă o problemă majoră și că există riscul de avarii
Publicitate
noi dacă se mărește debitul către Dorohoi. „Avem proiecte de modernizare pregătite, dar lipsesc tocmai magistralele către Dorohoi. Lucrările sunt de durată,” a spus el în urmă cu câteva luni. Situația este complicată de faptul că numărul localităților racordate la rețea a crescut, iar apa consumată aproape instantaneu împiedică umplerea rezervoarelor de la Dealu Mare. Întregul sistem de alimentare cu apă al județului Botoșani este depășit, acumularea de la Bucecea fiind colmatată în proporție de 80%, iar conductele fiind vechi și subdimensionate. 0a mai spus primarul Dorin Alexandrescu. Acesta s-a eschivat însă să menționeze rolul jucat de Consiliul Județean în administrarea și starea actuală a sistemului de apă. Asta în condițiile în care el și președintele CJ, Doina Federovici aparțin aceluiași partid politic – PSD, formațiune politică care a numit și actuala conducere a societății Nova Apaaserv. De altfel, dacă la înființarea Nova Apaserv cei de la CJ dețineau 51 la sută din acțiuni, pe parcursul anilor au avut loc mai multe capitalizări. În urma acestor infuzii de capital, CJ a ajuns să dețină acum peste 97 la sută din acțiuni, restul acțiunilor fiind repartizate acționarilor minoritari reprezentând 55 de unități administrativ teritoriale din județ. Ultima capitalizare s-a făcut în urmă cu doi ani, mai exact în vara lui 2022. Și chiar dacă s-au pompat bani cu nemiluita în societate, calitatea serviciilor lasă de dorit. „Este o rușine ceea ce se întâmplă cu apa în Dorohoi. Nu se poate ca în 2024 să existe atâtea probleme și pe nimeni să nu intereseze. Există atâta indiferență încât nu se mai răspunde nici măcar la apelurile telefonice ale oamenilor. Apa este un serviciu indispensabil… Gândiți-vă, sunt oameni în vârstă care locuiesc la etajele superioare și care nu pot să care o căldare cu apă…Cu ei ce facem ?! Este o bătaie de joc! Cei de la Nova Apaserv s-au angajat să furnizeze acest serviciu și atunci să o facă cum trebuie”, a spus un dorohoian care a dorit să-și păstreze anonimatul.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Omorul lui Iosif Uhrinovschi: Detalii despre o tragedie istorică

Dosarul morții lui Iosif Uhrinovschi, un proprietar de la Dersca, este plin de controverse, conform informațiilor publicate. Potrivit monitorulbt.ro, personalități ale vremii, precum prefectul de Dorohoi Ion Tăutu și Cezar Bolliac, aveau informații despre dispariția acestuia, cu o lună înainte de asasinat.

Actualitate

Decizie privind extinderea sistemului de apă în comuna Coșula, Botoșani

Comuna Coșula a anunțat publicul interesat cu privire la modificarea proiectului de extindere a sistemului de alimentare cu apă pentru localitățile Coșula, Buda, Pădureni și Supitca. Conform autorităților, modificarea temei nu necesită evaluarea impactului asupra mediului, conform unei decizii revizuite de către D.J.M.

Actualitate

Accident rutier în Botoșani: Trei mașini implicate și pagube serioase

Liniștea dimineții a fost perturbată astăzi în zona Primăverii din Botoșani, unde a avut loc un accident rutier cu mai multe autoturisme. Trei vehicule au fost implicate într-o coliziune în lanț, rezultând pagube materiale considerabile.

Actualitate

Cătălin Silegeanu anunță votul pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Senatorul Cătălin Silegeanu a declarat că va susține moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, acuzând Executivul de impunerea unor măsuri dure asupra pensionarilor, bolnavilor, mamelor, studenților și micilor întreprinzători, în timp ce privilegiile din aparatul de stat rămân neschimbate. Declarațiile au fost raportate de monitorulbt.ro.

Acasa Recente Radio Județe